plakat_wirtualna_wystawa_matoszkoGdzie mieści się granica “ja-inny”? Czym jest i jak wygląda “ja”? – jest przedmiotem, czymś widzialnym co potrafimy dokładnie zlokalizować w jakiejś części “siebie”, czy może każdy z nas odczuwa i odszukuje to w sobie inaczej a może nie zastanawiamy się nad tym zakładając z góry, że jesteśmy integralną całością gdzie każdy element “naszego” ciała to w równym stopniu “ja”?

Co pewne, widzialne i określone dla każdego to materia – organizm ale i tu nie widzimy na co dzień jego wnętrza, mięśni, organów, przewodów zaczynających się na zewnątrz i kończących w środku nas samych co każdy nazywa również “swoim” chociaż nigdy tego nie widzi. Jedynie mamy okazję być świadkami na przykład własnych cieczy, przy skaleczeniu jesteśmy biernym obserwatorem czerwonego płynu, który wbrew naszej woli wydostaje się z nas samych. Rentgen pokazuje nam obraz ciała, z którym się utożsamiamy, jednocześnie jest to przecież dla nas coś obcego, abjectowego, coś czego jesteśmy ciekawi a jednocześnie boimy się. Organizm rozłożony na części przypomina klocki, które można dowolnie zestawiać tworząc instalację plastyczną – w budowie przeważają elementy parzyste jak nogi, ręce, oczy ale naprawdę jest on raczej misterną układanką pasujących do siebie puzzli.

Ciało przypomina przepyszne, drogocenne i mieniące się formy biżuteryjne misternie układające się w formę łańcucha, broszy czy pierścienia. Organiczne formy budzą skojarzenia z użytkowością, biżuteria funkcjonując na fragmencie ludzkiego ciała stapia się swoim kształtem z tym miejscem, ciało wymusza konkretny, funkcjonalny kształt przedmiotu. Następuje symbioza człowieka z przedmiotem, niejasny porządek nawiązania jednego do drugiego.

joomplu:23484

Katarzyna Matoszko
Biografia

Urodzona 15 maja 1983 w Łodzi. Edukację artystyczną rozpoczęła od nauki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 2003 – 2008 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych). Lata studiów to twórczość w pracowniach grafiki warsztatowej, fotografii, rzeźby, papieru artystycznego i malarstwa. W 2008 roku otrzymała nagrodę „Magam Sp. z o.o.” na XXV Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – ,,Sztuki Piękne’’ 2007 – 2008. W 2008 roku obroniła tytułu magistra sztuki z wyróżnieniem. Część praktyczna dyplomu powstała w Pracowni Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem prof. Jolanty Wagner i dr Rafała Sobiczewskiego, wybrała malarstwo jako specjalizację.

Począwszy od dyplomowej serii obrazów pt.”Cyborgi – cykl prac malarskich” podejmuje w swojej twórczości problem mitu cyborga jako istoty będącej połączeniem przeciwieństw – człowieka, maszyny i zwierzęcia w jeden, samowystarczalny organizm, mitu będącego dla artystki medium stwarzającym możliwość wypowiedzi plastycznej na temat kondycji człowieka współczesnego. W 2009 roku otrzymała nagrodę „Start Point” będącą selekcją najciekawszych dyplomów Europy, bierze udział w zbiorowej ekspozycji tychże prac wraz z pozostałymi wyróżnionymi odbywającej się w miejscowości Klenova i Klatovy w Czechach.

Od 2 2009 do 11 2010 odbyła staż w Pracowni Malarstwa i Rysunku, w której była studentką . W czasie stażu była m.in. kuratorem IV Międzynarodowych Warsztatów Intermedialnych „Ja, Tu I Teraz” w Łodzi oraz prowadziła wraz z dr Rafałem Sobiczewskim plener malarski dla studentów Wydziału Sztuk Wizualnych ASP Łódź. Działania artystki obejmują szeroko pojęte malarstwo: kolaż, asamblaż, ilustrację: tradycyjną i komputerową, instalację, małe formy plastyczne: obiekt, biżuteria. W twórczości pojawiają się motywy zwierzęce, lalkowe, człekokształtne – fantastyczne bądź realne, często z nutą ironii i czarnego humoru. Inspiracją do działania jest muzyka, współczesna kultura masowa, filmy Felliniego i wiele wiele więcej a nade wszystko natura człowieka z jej słabościami i namiętnościami, zjawiska transgresyjne w obrębie cielesności i kultury. Jest uczestniczką kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Wybrane wystawy:

2011
Festiwal „Otwarta Wystawa”, ŁSSE S.A., Łódź
„KULTura mięsa”, warsztaty artystyczne i wystawa po-finisażowa warsztatów, Farbiarnia C.K.K. „Eternia”, Łódź
„Pokaz slajdów dokumentacji fotograficznej – plener malarski Wydziału Sztuk Wizualnych ASP Łódź 9 – 18 10 2010”, Foto Cafe 102, Łódź
2010
„Dobro i Piękno”, bar „Anna”, Łódź
„Ja, Tu I Teraz”, V Międzynarodowe Warsztaty Intermedialne, Łódź
„Instynkt – Emocje – Automatyzm”, wystawa indywidualna, Galeria Bałucka, Stary Rynek 2, Łódź
„Łódź 05.09”, Galeria Manhattan, Łódź
2009
„Wzajemne oddziaływanie – Wechselwirkungen”, Galeria Fronttmann – Hallen, Herne, Niemcy
„Start Point”, Wybrane Dyplomy Europy, Galeria Klatovy, Klenova, Czechy
„Ja, Tu I Teraz”, IV Międzynarodowe Warsztaty Intermedialne, Łódź
„Mój Mistrz” w ramach IX Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki, Galeria ASP, Łódź
„Z perspektywy czterech łap”, wystawa indywidualna, Poleski Ośrodek Sztuki, Łódź
„ASP Rocznik 2008”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź 2008
„Małe Niezobowiązujące”, Klub Spadkobierców, Łódź
„Czarno – Białe”, Galeria Kobro, ASP Łódź
,,Pracownia 302’’ Poznaj Język Sztuki w ramach VIII Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki, Galeria ASP, Łódź
,,Dobry Wieczór”, indywidualna wystawa prac malarskich w galerii programu, TVP Łódź
,,Sztuki Piękne”, wystawa nagrodzonych prac XXV Konkursu im. Wł. Strzemińskiego – Galeria ASP, Łódź
,,Kotowisko”, Poleski Ośrodek Sztuki, Łódź
2007
,,Ja, Tu I Teraz” III Edycja Warsztatów Intermedialnych, Łódź
,,Książki Artystyczne w Pracowni Działań Multimedialnych na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi”, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź XXIV Konkurs im. Wł. Strzemińskiego, Łódź Art. Center
,,Organizm”, wystawa indywidualna, Galeria „Widok”, Łódź 2006
,,Ja, Tu I Teraz”, II Edycja Warsztatów Intermedialnych, WSHE Patio Centrum Sztuki, Łódź
„Pracownia 302”, wystawa prac studentów Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Jolanty Wagner, BWA Galeria Sztuki Współczesnej, Sandomierz.


Zapraszamy wszystkich fotografów, malarzy, rzeźbiarzy, twórców sztuk wizualnych i performance do naszej Wirtualnej galerii. Na stronie prezentować będziemy najciekawsze prace twórców związanych z Łodzią. Jesteś zainteresowany współpracą? Napisz do nas marcin.balczewski@plasterlodzki.pl

Zobacz także:

Wirtualna Wystawa: Piotr Pasiewicz “Mowa linii”

{jcomments off}

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2115
Początek w Galerii Wschodniej (foto)
DSCF4832
Beata Cedrzyńska – Zderzenia w Galerii ZPAP (foto)
22022013_068
Themersonowie i awangarda w ms2 (foto)
2 komentarze
  • Paweł
    11 stycznia 2012 at 11:41

    Te prace są zabawą warsztatem, na którą może sobie pozwolić zdolna osoba z dorobkiem artystycznym, jeśli nie potrafisz się do nich zdystansować to jak widać jesteś po prostu zakompleksiony i robisz to złośliwie. Najłatwiej jest oceniać innych i poudawać fachowca a przecież o gustach się nie dyskutuje, nie żyjemy w dobie średniowiecza czy renesansu aby trzeba było ryć w blaszkach czy malować piękne widoki zgodnie z zasadami. Artyście wszystko wolno nie musi już być rzemieślnikiem od co najmniej stu lat, może deformować, po – brzydzać, wykoślawiać jeśli robi to z rozmysłem i CELOWO …pozdrowienia!

  • nununu
    7 grudnia 2011 at 12:49

    te prace są tak słabe warsztatowo, że to aż boli

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*