DSC_6512Linearne kompozycje prowadzą oko widza ku drodze ewolucji w postrzeganiu przestrzeni, w której namacalna płaszczyzna wydaje się przeprowadzać wizualną ekspansję wkierunku kolejnego wymiaru.

Obserwator, poszukując przyczyn trójwymiarowoći, odnajduje jedynie czerń drukarskiej farby. Zawiedziony niemożnością demaskacji, odkrycia podstępu, przestaje postrzegać jednak dzieło z perspektywy dociekliwego rzemieślnika, stając się miłosnikiem formy, nie zaś jej technicznym interpretatorem.

W pełni świadomy racjonalnego wytłumaczenia optycznych zabiegów artysty, woli jednak przekroczyć utarte granice postrzeganej estetyki, otwarty na dobrodziejstwo pozornej percepcji. Otwarty na efekt, pozbawiając go wyraźnej przyczyny.

DSC_6532

Doskonałym, chirurgicznym cięciem, odcina się od codziennej racjonalizacji, wkraczając jednocześnie do świata zapomnianych, nieokiełznanych myśli, niezwykle osobistych wspomnień, nadinterpretacji, niewyjasnionych, abstrakcyjnych doznań.

Nastawiony na odbiór, traktuje dzieło nie jako intencję artysty, a narzędzie pozwalające na dokonanie autointerpretacji.

Poprzez swoją pozorną ignorancję i tymczasową laicyzację, w zakresie zdobytej dotychczas wiedzy o sztuce, w konsekwencji zada sobie jednak pytanie o rolę, jaką spełnia w procesie twórczym.

Biernego obserwatora, indukowanego zamysłem samego artysty, czy inicjatora, który doprowadza do ostatecznego przeistoczenia się wytworu rzemiosła w dzieło sztuki?

Wystawę można oglądać do 14 lutego w Galerii Bałuckiej (Stary Rynek 2).

 


Wawrzyniec Strzemieczny (ur. 1968 r.) jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (dyplom w Pracowni Wypukłodruku prof. Andrzeja Bartczaka), a obecnie asystentem w Pracowni Podstaw Projektowania Komputerowego w macierzystej uczelni.


Grafiki Grafiki Grafiki
Grafiki


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
1pazdziernika_374
Andrzej Frydrych – “Moje symbole – Uniwersum” (foto)
IMG_6635
Motorem słów w Muzeum Miasta Łodzi (foto)
15032013_043
Wojciech Kaleta – Światłoczułość (foto)
4 komentarze
 • Arcadious
  16 stycznia 2010 at 20:36

  Najbardziej zapadł mi w pamięć udany debiut Kasi Miller, o której niestety od tego czasu słychać niewiele 🙁

 • Marcin B
  16 stycznia 2010 at 20:28

  mi się przypomniał np.
  Bartek Otocki – portrety pamięciowe, czy Tomasz Jędrzejko – metafizyka pejzażu

 • Arcadious
  16 stycznia 2010 at 20:24

  O ile sobie przypominam “Chodź, wydłubię Ci oczka” prezentowało zupełnie inne techniki 🙂

 • Marcin B
  16 stycznia 2010 at 17:42

  hmm czy mi się wydaje, czy Galeria Bałucka lubi prezentować bardzo “linearne” dzieła?

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*