DSC_4936

Podróż do wnętrza Ziemi, zaczynamy od przedarcia się przez skorupę, płaszcz, docierając do wiwicznego, ciekłego jądra, epicentrum nieustających zmian i zabójczych dla życia temperatur.

Jaki jest w takim razie sens podejmowania, czy planowania podróży, niemożliwej do zrealizowania, zabójczej w skutkach, skazanej na klęskę, przerażającej?

Czy dążenie do absolutnego poznania musimy rozpoczynać od odkrycia wierzchnich warstw, odarcia z pozornej tajemnicy i wkroczenia do wnętrza czegoś, czego bez pełnego zrozumienia nie jesteśmy w stanie pojąc i doświadczyć?

Durski, owijając, opakowując ludzkie twarze i ciała nie oddala nas wcale od zrozumienia czy wnikania do umysłu przedstawianych postaci. Przeciwnie, ukazując zewnętrze, uchyla rąbka tajemnicy, charakteryzując to, czego pozornie nie możemy zobaczyć.

DSC_4928

DSC_4935

Domyślamy się i właśnie z tych domysłów, jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski nie tylko odkrywcze, ale i autentyczne. Oczy, schowane pod mnogością wstęg, skąpane w tenebrycznej głębi zdają się przeszywać nas niewidocznym spojrzeniem, zaś usta obwiązane, zakryte, zamknięte, przemawiają wyraźnym szeptem, opowiadając historię w bezruchu.

Teodor Durski stawia nam niezwykle istotne, odświeżone i jakże aktualne pytanie.

Czy mniej nadal znaczy więcej?

(Fot. Agata Kobierska)

***

Teodor Durski ur. w 1976 r. w Łodzi. W latach 1998-2003 studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W 2003 uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Zajmuje się grafiką, malarstwem, instalacją, video.

Wystawa potrwa do 29 maja br.

Miejska Galeria Miejska Galeria Miejska Galeria
Miejska Galeria Miejska Galeria Miejska Galeria

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9375
Wystawa malarstwa Izabeli Stronias (foto)
glowne_gottlieb
Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości (foto)
2012-08-06_18.03.53
Janusz Korczak w Muzeum Kinematografii (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*