PA290136Już kilkanaście tysięcy zwiedzających obejrzało wystawę „City Stories” na portugalskim festiwalu Amadora BD. Przekrojowa wystawa pokazująca łódzki projekt komiksowy cieszy się ogromnym powodzeniem i Portugalczycy mogą oglądać ją do końca tygodnia.

   
Ekspozycja zajmuje dwie atrakcyjnie zaaranżowane sale. W jednej znalazł się wybór plansz z pierwszych czterech edycji „City Stories”, w których brali udział Polacy oraz Rosjanie, Brytyjczycy, Francuzi i Włosi, oraz edycji specjalnej – w której razem z Polakami komiksy nie o Łodzi, a o bitwie pod Grunwaldem, tworzyli Ukraińcy, Litwini i Białorusini. Ściany, na których powieszono ramy z komiksowymi planszami, pomalowane zostały we fragmenty planu Łodzi. Nie zabrakło też okazałego herbu naszego miasta. Na środku stali stanął stół w kształcie… Łodzi, do którego na linkach zostały przymocowane albumy „City Stories”, tak, aby każdy mógł się z nimi zapoznać. Wśród autorów pokazanych w tej części ekspozycji nie zabrakło twórców z Łodzi – publiczność oglądała plansze Tomasza Tomaszewskiego, Wojciecha Prokopa, Michała Janusika, Michała Będkowskiego, Marka Skotarskiego i Tomasza Piorunowskiego.

W drugiej sali pokazane zostały plansze z ostatniej edycji projektu – polsko-portugalskiej. Ponadto w dwóch gablotach znalazły się pamiątki, jakie z Łodzi przywieźli do swoich domów portugalscy rysownicy, m.in. książki o Łodzi i bilety wstępu z muzeów. Ze strony polskiej w szóstej część „CS” udział wzięli: Balbina Bruszewska, Michał „Śledziu” Śledziński i Bartosz Sztybor. Artyści portugalscy to: Filipe Andrade, Ricardo Cabral, Rui Lacas i Filipe Pina. Okładkę i szkice w albumie wykonał Tomasz Piorunowski.

Wystawę zorganizowały wspólnie dwa festiwale komiksowe – Amadora BD i łódzki MFKiG. Na zaproszenie Portugalczyków do Amadory pojechali Michał Śledziński i Bartosz Sztybor, którzy każdego dnia pobytu na festiwalu, razem ze swoimi portugalskimi kolegami z projektu, rozdawali autografy i udzielali wywiadów.

City Stories to międzynarodowy projekt komiksowy, realizowany od 2006 roku. Wymyślił go Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Komiksu i Gier w Łodzi. City Stories koordynuje Stowarzyszenie Twórców „Contur” przy współpracy Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiego Dom Kultury i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także przy udziale wielu placówek dyplomatycznych i instytucji z partnerskich krajów.

City Stories polega na tworzeniu historii komiksowych związanych z Łodzią. Artyści polscy spotykają się w Łodzi z artystami z innego kraju i razem, w międzynarodowym składzie, pracują nad komiksami, poznają miasto, jego historię, atmosferę i kulturę. Rezultat ich współpracy to komiksy ukazujące miasto w wielu perspektywach. Zostają one opublikowane w dwujęzycznym albumie i zaprezentowane publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier, później także na wielu innych festiwalach czy wystawach, w kraju i za granicą. Projekt dotychczas zrealizowano z Rosjanami (2006), Brytyjczykami (2007), Francuzami (2008), Włochami (2009). Powstała również edycja specjalna projektu – album „Grunwald 1410-2010”.

W 2010 roku Bartosz Sztybor otrzymał na łódzkim festiwalu wyróżnienie oraz trzecią nagrodę za scenariusze do komiksów „Kryminał w siedmiu aktach” i „Oby się nie powtórzył!”. Rui Lacas na festiwalu w Amadorze odebrał nagrodę za najlepszy album „Asteroid Fighters”, a Filipe Andrade nagrodę publiczności za komiks „BRK”, stworzony z Filipe Piną – także uczestnikiem „City Stories”.

Sukces „City Stories” w Portugalii Sukces „City Stories” w Portugalii Sukces „City Stories” w Portugalii
Sukces „City Stories” w Portugalii Sukces „City Stories” w Portugalii Sukces „City Stories” w Portugalii

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
19pazdziernika_009
Chodzież 2011 w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)
IMG_1006
Martwa natura – lustro naszego życia (foto)
Obraz+Tekst=Sztuka #2 – Maciej Sieńczyk (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*