6lipca_032Muzeum Sztuki powraca do korzeni. 6 lipca ponownie została otwarta Sala Neoplatyczna – pomysł samego Władysława Strzemińskiego.

 

W 1946 roku artyście powierzono zadanie zaprojektowania przestrzeni, w której miałaby znaleźć swoje miejsce kolekcja europejskiej awangardy zgromadzona z jego inicjatywy w latach 30. Sala Neoplastyczna – bo tak ją nazwano – została otwarta dla publiczności dwa lata później w dzisiejszym gmachu Muzeum Sztuki w Łodzi.

Po latach zamętu – likwidacja sali w 1950 roku, jej powrót w 1960, przeniesienie zbirów do ms2 w 2008 – Sala Neoplastyczna powraca na właściwe jej miejsce. Przestrzenie wokół niej zaczyna stopniowo wypełniać się realizacjami współczesnych twórców, odnajdujących w dziele Strzemińskiego momenty, z którymi wciąż warto się konfrontować.

Obecnie są to dzieła Grupy Twożywo i Jarosława Flicińskiego, a także prace Daniela Burena, Magdaleny Fernandez, Elżbiety Jabłońskiej, Igora Krenza, Grzegorza Sztwiertni i Julity Wójcik. Samej Sali Neoplastycznej, stanowiącej inspirację i punkt wyjścia, został przywrócony jej historyczny kształt: ponownie stała się miejscem ekspozycji prac Katarzyny Kobro, Henryka Berlewiego czy Theo van Doesburga.

Jest to projekt otwarty, który z czasem będzie się zapełniać nowymi projektami.

Sala Neoplatyczna Sala Neoplatyczna Sala Neoplatyczna
Sala Neoplatyczna Sala Neoplatyczna Sala Neoplatyczna
Sala Neoplatyczna Sala Neoplatyczna Sala Neoplatyczna
Sala Neoplatyczna Sala Neoplatyczna Sala Neoplatyczna

Zobacz także:

Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta (foto)

Galeria 80×140 Jerzego Trelińskiego i Galeria A4 Andrzeja Pierzgalskiego (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2012-08-06_18.03.53
Janusz Korczak w Muzeum Kinematografii (foto)
IMG_8486
Konstrukcja i dekonstrukcja w Domu Literatury (foto)
IMG_9937
Andrzej Czarnacki: Skłonność uparta w Muzeum Sztuki (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*