DSC_1432

W pogoni ku nowoczesności, utylitarnemu minimalizmowi, otoczeni wszechobecnym kultem pragmatyczności, dzięki dziełom dawnych mistrzów możemy poznać prawdziwie ludzki wymiar piękna.

W Galerii Sztuki Dawnej zaprezentowano wybrane, najciekawsze dzieła z kolekcji sztuki polskiej i europejskiej, w tym obrazy zaliczane do arcydzieł malarstwa polskiego. Goście mogą obejrzeć zarówno obiekty pochodzące z rodzinnego zbioru Kazimierza Bartoszewicza jak i dzieła zgromadzone przez łódzkich fabrykantów stanowiące o wyjątkowości łódzkiej kolekcji, w tym m.in. „Intermezzo” Jacka Malczewskiego, pracę przekazaną muzeum w 1939 roku przez łódzkiego fabrykanta Karola Rajmunda Eiserta.

DSC_1454

Fot. Arkadiusz Fochtman

Wśród dzieł danych mistrzów znalazły się m.in. płótna Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego i Henryka Rodakowskiego. Warto wspomnieć również o pracach twórców związanych ze szkołą monachijską: Józefa Brandta, Maksymiliana Gierymskiego, czy Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

Pozyskanie, w związku z trawjącym remontem Pałacu Herbsta, nowych przestrzeni ekspozycyjnych umożliwi prezentację dzieł sztuki dawnej, które nie były udostępniane publiczności od lat 90-tych XX w. Komplementarne usytuowanie galerii malarstwa w dziewiętnastowiecznej willi – muzeum wnętrz umożliwi także poszerzenie znajomości pejzażu kulturowego miasta w XIX wieku.

DSC_1462

Fot. Arkadiusz Fochtman

W oparciu o dokumentację konserwatorską i wcześniej nieznane zdjęcia archiwalne opracowano projekt wystroju pomieszczeń i nowej aranżacji ekspozycji. Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich pałacowe salony będą bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów. Efekt zmian – zmian, które zaczynamy od wnętrza zostanie zaprezentowany wiosną 2013 roku.

Przez cały okres modernizacji w Pałacu prowadzona będzie działalność edukacyjna, a jednym z najważniejszych projektów jest własnie stworzenie, udostępnionej już Galerii Sztuki Dawnej. W dniach 21-29.04.2012 r., wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek-niedziela: 12.00 – 19.00

(Tekst na podst. mat. prasowych; Fot. Arkadiusz Fochtman)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
P1070428
Międzynarodowy Festiwal Komiksu 2010 – dzień 1 (foto+wideo)
PICT0014
Bad Boys w BOK Rondo (foto)
P1040129
Tuwim malowany (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*