a2012-03-14_18-21-36Środowy wieczór, 14 marca, przyciągnął miłośników sztuki do Muzeum Miasta Łodzi, gdzie została otwarta wystawa autoportretów polskich artystów zgromadzonych przez dr n. med. Andrzeja Papiewskiego.

Po krótkim przemówieniu kolekcjonera oraz organizatora wszyscy przeszli do Aneksu Jednego Mistrza tuż przy Galerii Mistrzów Polskich by podziwiać 69 dzieł 68 autorów. Jest to tylko część obszernej kolekcji dr n.med. Andrzeja Papiewskiego, który udostępnił muzeum zgromadzone autoportrety. Dzieła są autorstwa polskich artystów lub z Polską związanych. Na wystawie ujrzymy m.in. Józefa Pankiewicza, Stefana Mrożewskiego i Franciszka Żmurko. Ekspozycja podzielona została na cztery części: „W kręgu pracowni i akademii”, „Wytworny dandys lub odbicie w lustrze”, „Rzeczywistość z dystansu” i „Uroda nie bywa próżna”.

Autoportrety nie tylko oddają cechy fizyczne postaci lecz także ich osobowość, niepowtarzalność i emocje. Posiadają elementy twórcy jak i portretowanego. Artysty i modela. Utrwalamy chwile z życia, która kryje pewne przeżycia, ale także wizerunek osoby w danej chwili. Zachowujemy na skrawku papieru coś co przeminie, pewne wspomnienie które staje się nieśmiertelne. Dla tego warto wybrać się obejrzeć tą niezwykłą ekspozycję.

Wystawę oglądać można do 10 maja br. w Muzeum Miasta Łodzi, które mieści się w Pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej 15. Muzeum zamknięte jest w piątki, w pozostałe dni drzwi są otwarte dla zwiedzających.

Zobacz także:

Andrzej Kreutz Majewski w Muzeum Miasta Łodzi (foto)

Jan Jubaal Wasiński. Malarstwo, grafika, rysunek (foto)

Konceptualizm. Medium fotograficzne (foto+wideo)

Andrzej Strumiłło. Malarstwo. Psalmy (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6315
Ulotność Anny Szyłło w Galerii Willa (foto)
IMG_6285
Zapisane w pikselach w Galerii Willa (foto)
IMG_6034
Ryszard Hunger – Malarstwo. Retrospektywa 1965-2015 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*