011Filmy, fotografie, obrazy i instalacje – blisko 70 prac współczesnych artystów, podejmujących dialog z historią i tradycją, ale też przełamujących tabu związane z cielesnością. Dzieła zgromadzone przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych od piątku, 13 grudnia do 2 marca 2014 r. można obejrzeć na wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych budowało swoją kolekcję sztuki przez blisko 10 lat. Odbywało się to w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu”, ogłoszonego w 2004 roku. Program zakładał stworzenie lokalnych kolekcji sztuki współczesnej w kilkunastu miastach Polski i realizację rozmaitych programów edukacyjnych. Tworzeniem kolekcji miały zająć się regionalne, obywatelskie stowarzyszenia. Tak powstały tzw. „Zachęty” – Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Towarzystwo w Łodzi przez czas trwania programu „Znaki Czasu” (2004- 2013) zakupiło blisko 70 prac 39 artystów.

Twórcy Towarzystwa Zachęty w Łodzi postanowili zebrać kolekcję, która będzie korespondowała ze zbiorami Muzeum Sztuki w Łodzi i je uzupełniała. Pozyskiwane prace miały też reprezentować swój czas, czyli przełom XX i XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem nowych mediów. Ta koncepcja zdecydowanie wyróżniała łódzką kolekcję na tle innych, które były budowane jako zbiory autonomiczne, w założeniu stanowiące zaczątki przyszłych muzeów sztuki nowoczesnej. Przykładem realizacji takiego założenia jest powołane w 2006 roku Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

010

By zapewnić wysoką merytoryczną jakość pozyskiwanych prac powołano komisję ekspertów, w skład której weszli krytycy i historycy sztuki: Dorota Jarecka, Dorota Monkiewicz, Maria Morzuch, Grzegorz Musiał, Paweł Sosnowski, a od 2007 roku również Jarosław Suchan – dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Założenia dotyczące kontekstu zbiorów oraz współpraca z Muzeum Sztuki istotnie wpłynęły na wybór artystów i prac, które weszły do kolekcji. Komisja ekspertów interesowała się twórcami, którzy świadomie wykorzystują możliwości zapisu cyfrowego, wideo, tworzą instalacje i prace akustyczne. Dzieła były gromadzone według dwóch wątków tematycznych. Pierwszy dotyczy prac odnoszących się do Muzeum Sztuki i jego kolekcji – nawiązujących dialog z historią i tradycją (Śniadanie w muzeum grupy Łódź Kaliska), z awangardą (Unik Cezarego Bodzianowski, Attention: Light Józefa Robakowskiego ), a także z Muzeum jako instytucją (Wszystko już było Azorro).  Drugi związany jest z ciałem, przełamywaniem tradycyjnych poglądów związanych z seksualnością oraz poszukiwaniem własnej tożsamości w czasach kultury globalnej, osłabiającej strategie indywidualnego rozwoju i pogłębiania tożsamości. Widać to w pracach: Zofii Kulik, Jadwigi Sawickiej czy Dominika Lejmana. Na wystawie będzie można obejrzeć też Kości zostały rzucone Stanisław Dróżdża, który reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 2003 roku.

13 grudnia kolekcję przekazano do Muzeum Sztuki w Łodzi.


/fot. Anita Andrzejczak

Zobacz także:

Madame B w Muzeum Sztuki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
twozywo
Grupa Twożywo w Atlasie Sztuki (foto)
20092012_028
Wystawy 23. MFKiG w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)
Schody_ruchome
Street Art 3D w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*