DSCF4423W niedzielę, 12 lipca oprowadzenie dopiero co otwartej wystawy obrazów Morski żywioł w pejzażach Sotera Jaxy-Małachowskiego w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej. Kuratorką wystawy jest Monika Nowakowska.

Ekspozycja o której mowa to prywatna kolekcja Małachowskiego, umieszczona w Galerii Mistrzów Polskich w Muzeum Miasta Łodzi. Składająca się z 26 malowideł przyciągnęła wielu oglądających w niedzielne popołudnie. Każde z dzieł zostało dokładnie obejrzane przez każdego przybyłego, niesamowita uroda malowideł artysty skupiała na sobie uwagę widzów, którzy dokładnie badali obrazy.

Żyjący na przełomie XXI i XX wieku słynny polski malarz w tej kolekcji skupił się na urodzie nadmorskich widoków. Nie tylko na rodzimym Bałtyku, lecz również na Morzu Adriatyckim oraz Tyrreńskim. Dwa ostatnie uwiecznił na swoich dziełach podczas podróży na południe Europy w 1904 roku. Na polskim morzu artysta skupił się zwłaszcza w okolicach Zatoki Puckiej, a więc Gdynia, Gdańsk czy Hel. Akweny na obrazach zostały przedstawione w różnorodnych okolicznościach – od spokojnych, relaksujących tafle, po wzburzone, ciężkie fale.

Wystawione prace Małachowskiego pochodzą z lat 1905-1945, kiedy to przypadł najintensywniejszy okres twórczości malarza. Ekspozycja jest dostępna w godzinach otwarcia muzeum do 11 października br.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5769
Wystawy Festiwalu Komiksu w Domu Literatury (foto)
IMG_7400
Red Bull Doodle Art w Lokalu (foto)
18102012_006
Michał Brzeziński. Narcyz i Echo (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*