goyaDługo wyczekiwany na łódzkim gruncie wystawienniczym powrót do klasyków sztuki  oferuje Pałac Herbsta – Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi. Po niekończącej się serii awangardy i nowoczesności królującej w rodzimych galeriach czas na mocne, znane nazwiska XIX-wiecznych artystów.

 
Francisco Goya i Piotr Michałowski to skrajności. Odmienne kraje pochodzenia, kultury, wykształcenie i doświadczenia. Idąc dalej, to odmienne techniki ekspresji artystycznej, prace o innych formatach, inaczej ujmujących temat. Ten ostatni jest wspólny dla obu artystów. „Los Desastres de la guerra” („Okropności Wojny”) oraz wybitne prace Piotra Michałowskiego (1800-1855) w tym m.in. „Napoleon na koniu”, „Somosierra” traktują o  kampanii napoleońskiej, która miała miejsce w Hiszpanii w latach 1808–1813.

Goya w sposób niezwykle pieczołowity pragnął zarejestrować w swoich pracach niemal każdy element składający się na całość tak przerażającego dla niego tematu. Dokumentuje w swoich grafikach makabrę wojny dotykającej anonimowych bohaterów. Polski artysta widzi Napoleona jako doskonałego, nieomylnego wodza. Gloryfikuje jego dokonania a także legendarną szarżę polskich szwoleżerów w bitwie pod Somosierrą.

Agata Lorkowska – kurator wystawy, pragnie skłonić widza uczestniczącego w tym przedsięwzięciu, do refleksji i próby odnalezienia odpowiedzi na pytania, Czy sztuka może pomóc porozumieć się kulturom i narodom? Czy może przyczynić się do nawiązania dialogu międzykulturowego? Czy obrazy mogą pobudzić do refleksji nad historią? Czy widok cierpienia uczyni nas lepszymi, może coś w nas zmienić?

Dodatkiem do wystawy są imprezy towarzyszące. 9 lipca o godz. 19 w Pałacu Herbsta rozpocznie się koncert zespołu Carazón Flamenco (wstęp 25 zł). 20 czerwca i 11 lipca od godz. 12 zwiedzających oprowadzać będzie kurator wystawy. Twórczość Goyi i Michałowskiego można podziwiać do 20 lipca br.

 
Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta
Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta
Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta a Michałowski i Goya w Pałacu Herbsta
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6541
Symultanizm form w Galerii Re:Medium (foto)
1pazdziernika_374
Andrzej Frydrych – “Moje symbole – Uniwersum” (foto)
podrozsfk
Podróż w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*