glowne_gottlieb

Pierwszą od ponad 20 lat monograficzną wystawę Maurycego Gottlieba można oglądać w Pałacu Herbsta od minionego piątku. Otwarto ją wraz z rozpoczeciem postu Jom Kippur. Gottlieb uznawany jest za najważniejszego malarza żydowskiego XIX wieku tworzącego w środowisku polskim. Na wystawie prezentowanych jest ponad 30 dzieł z instytucji polskich i zagranicznych.

Maurycy Gottlieb uważany jest za najznamienitszego malarza żydowskiego XIX wieku. Gottlieb wyznaczył nowy szlak dla sztuki żydowskiej, dla której malarstwo było wcześniej dziedziną niedostępną ze względu na przykazania wiary. Artysta wychowany w duchu haskali, czyli żydowskiego oświecenia uczynił malarstwo językiem uniwersalnym, umożliwiającym porozumienie pomiędzy przedstawicielami różnych wyznań i narodowości.

Uważał się za Żyda i Polaka, wielokrotnie borykał się jednak ze społeczną alienacją, napotykając na brak akceptacji ze strony obu środowisk. Gottlieb pozostawił bogaty dorobek, w niezwykły sposób łączący w sobie młodzieńczą emocjonalność z dojrzałością, a ekspresję z biegłością warsztatową. W swym malarstwie sięgał zarówno do tematów inspirowanych rodzimą tradycją, polską kulturą, poezją i wydarzeniami historycznymi.

DSC_7145

Fot. Agata Kobierska

Szukając odpowiedzi na pytanie kim jest, artysta namalował w 1876 roku autoportret Ahaswer, gdzie przedstawił siebie zarówno pod postacią króla perskiego Ahaswerusa, który ofiarował Żydom wolność, ale także mitycznego Żyda Wiecznego Tułacza. Gottlieb wielokrotnie malował siebie, ale także bardzo często portretował osoby ze swego otoczenia. Na wystawie odbywającej się w Muzeum Pałac Herbsta nie zabraknie również doskonałych portretów, potwierdzających wielki talent przedwcześnie zmarłego artysty.

Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta, która jest pierwszym monograficznym przeglądem twórczości Gottlieba od 1991 roku, obejmie ponad 30 dzieł z kolekcji muzeów polskich i zagranicznych, m. in.: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Historii Miasta Krakowa, Towarzystwa Sztuk Pięknych  w Krakowie, Muzeum Pałac Herbsta, Musée d’art et d’histoire du Judaïsme w Paryżu, The Israel Museum oraz Tel Aviv Museum of Art.

DSC_7139

Fot. Agata Kobierska

Przewidziane są również wydarzenia edukacyjne m.in.: warsztaty rodzinne, warsztaty dla dorosłych, warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku, a także koncert muzyki klezmerskiej. Zaplanowano też specjalne oprowadzenia kuratorskie. Ponadto Dział Edukacji MPH przygotował audiodeskrypcję do kilku wybranych prac M. Gottlieba prezentowanych na wystawie.

“Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości”

Wystawa czynna do 1 lutego 2015

kuratorka wystawy: Maria Milanowska

koordynatorka: Beata Bocian

(Tekst – Źródło; Fot. Agata Kobierska)

Więcej o sztuce na Plastrze Łódzkim!


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5769
Wystawy Festiwalu Komiksu w Domu Literatury (foto)
DSCF4303
Młoda grafika ASP w Galerii ZPAP (foto)
DSC_1432
Otwarcie Galerii Sztuki Dawnej w powozowni Pałacu Herbsta (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*