17czerwca_048Łódź jest kulturalną pustynią. Tą łatkę przyszyto naszemu miastu wiele lat temu. Całkowicie niezrozumiale. Dziś dzieje się bardzo dużo, a jak pokazuje wystawa w Galerii Manhattan i przed dwudziestu laty było podobnie.

Wystawa L-UND. Łódzka Scena Podziemna w Galerii Manhattan prezentuje dokumentację dorobku różnorakich, niezależnych działań artystycznych organizowanych w Łodzi od 1985 do 1995 roku. Część z nich, jak chociażby kultowy Wunder Wave kontynuowane są do dnia dzisiejszego. Podobnie z twórcami – Wiktor Skok, Egon Fietke, Marcin Pryt, Marcelo Zammenhoff. to tylko kilka nazwisk twórców, a także często animatorów kultury ważnych dla naszego miasta i tworzących do dzisiaj.

L-UND po raz pierwszy próbuje całościowo przybliżyć Łódzką Scenę Podziemia. Na wystawę składają się plakaty, fotografie, szablony, naszywki, nawet t-shirty, przy którym wielu „łezka zakręci się w oku”. Wiele z eksponatów nawiązuje do streetartu, tudzież rebelii, nurtów anarchistycznych.  Można powiedzieć, iż to wspomnienie o dawnym polskim punku, który dziś już musi, z racji wieku z lekka przystopować. Chociaż niekoniecznie.

Wiadomo, iż współczesność trudno opisać. Nadal jest płynna i często zagadkowa. Jednakże nawet jeśli w Galerii Manhattan zaprezentowano wycinek z najnowszej, powstającej historii, to dobra historia. Dla kultury Łodzi. Ciekawostka artystyczna, także ze względu na wartość animacyjną. Pewnego rodzaju wskazówka co robić dziś.

joomplu:22010

Najprościej powiedzieć – nie można tej ekspozycji nie zobaczyć – macie taką szansę do 17 lipca br. Koniecznie przejdźcie się na Wigury 15. Patronem wystawy jest Plaster Łódzki. Towarzyszy 3. Festiwalowi Sztuki i Dokumentacja.

Zobacz także:

Zobacz relacje z Wunder Wave (foto)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień drugi (foto+wideo)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień pierwszy (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5745
Rzeczywistość obrazu w Galerii Willa (foto)
podrozsfk
Podróż w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)
IMG_4316
Bałuty XXI (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*