IMG_8235Od 7 maja w Galerii Domu Literatury można oglądać wystawę Jana Czarnego – Dziwne tematy malowane temperą. Składają się na nią większe i mniejsze projekty malarskie.

To pierwsza większa wystawa prac zmarłego w 1985 roku w Łodzi Czarnego – poety, prozaika, satyryka, tłumacza, autora scenariuszy filmów animowanych, a także, o czym często się zapomina – malarza. To dziwne, głównie ze względu na to, że z wykształcenia był artystą plastykiem – studiował w Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Do tej pory skromna wystawa jego malarstwa odbyła się w 1988 roku we foyer Teatru Studyjnego 83, z inicjatywy ówczesnego dyrektora teatru – Pawła Nowickiego i kierownika artystycznego – Zdzisława Jaskuły.

joomplu:54091

– Jan Czarny poeta cichego liryzmu i wrażliwych oczu – jak nazwał go Zbigniew Herbert w recenzji – autor kilku tomów wierszy, zbiorów opowiadań i dwu powieści, jest dziś pamiętany przede wszystkim jako autor fraszek i aforyzmów, bez których nie może się obejść żadna antologia tego gatunku, wysoko cenionych przez krytykę i przez czytelników – mówi jego była żona, Lucyna Skompska. – Prezentowane na wystawie w Domu Literatury prace są na ogół niewielkich rozmiarów, często są to małe deseczki czy kamienie. Gwasze i rysunki są podobne w poetyce i formie do wierszy i prozy Jana Czarnego – są żywiołowe, nieuładzone, wywiedzione z niepospolitej wyobraźni, mieszającej to, co wydaje się trudne do pogodzenia: lirykę i groteskę. W wywiadzie dla Odgłosów w 1976 roku Czarny powiedział: Groteska jest funkcją mojego pisarstwa, a może nawet i życia.

Po wernisażu odbyło się krótkie spotkanie z poezja autorstwa Jana Czarnego.

Zobacz także:

Jan Trojan – Sztuka Wydziału Sztuki (foto)

Mieczysław Knut – Subida (foto)

Piotr Turek – Przygwożdżony (foto)

Światło i cień w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
01_Prime_Time_2015_-_fot._A._Ambruszkiewicz
Prime Time 2015 (foto)
IMG_8486
Konstrukcja i dekonstrukcja w Domu Literatury (foto)
30wrzesnia_063
XXII MFKiG 2011: Konkurs na krótką formę komiksową (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*