Patrz_co_oni_robiaDo 8 stycznia 2012 r. w Galerii Bałuckiej można podziwiać ekspozycję autorstwa Nikodema i Filipa Pręgowskich pt. Brothers in Arts.

Obaj artyści są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; Filip Pręgowski (autor obrazów) obronił pracę habilitacyjną w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej macierzystej uczelni, Nikodem (autor plakatów) pracuje jako adiunkt w Zakładzie Projektowania Graficznego UMK.

W katalogu do wystawy można przeczytać: “Plakaty i obrazy poddane formule konfrontacji ujawniają […] pewną cechę, która może stanowić alibi dla wspólnej wystawy. To rodzaj pokrewieństwa w sposobie traktowania tematu, który jako taki staje się pretekstem do intensyfikowania właściwych danej dyscyplinie środków wyrazu. To oplecenie treści czy znaczeń koronkowymi ornamentami i rozmaitymi wykaligrafowanymi, bądź noszącymi znamiona przypadkowości ozdobnikami (plakaty), czy umocowanie jej w solidnej i materialnej strukturze farby o intensywnej barwie (obrazy) świadczy nie tylko o traktowaniu formy jako wartości nadrzędnej, ale, co szczególnie ważne, o radości i przyjemności, jaką daje posługiwanie się danym medium.”

/fot.mat.pras.

Zobacz także:

Teodor Durski – Grafvideo w Galerii Bałuckiej (foto)
Michał Rybiński – Martwa natura czasu (foto)
Znak człowieka. Linoryty Piotra Stachlewskiego (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
3marca_025
Aleksandra Mańczak. Kody natury (foto)
06102012_077
XXIII MFKiG: John McCrea i Dave McKean (foto+wideo)
IMG_3138
Sztuki Piękne 2012 w ASP (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*