DSC_6565Zaschnięty miąższ, wyciśnięty z owoców sok, pleśń i błoto, to, jak udowadnia Piotr Kowalski, doskonałe narzędzia pracy artysty.

Uzyskane w sposób całkowicie naturalny, niezwykle silne barwy pokrywające białe płótno pozbawionego ram podobrazia, umieszczone w przestrzeni wystawienniczej, skazują nas jedynie na rolę biernych widzów, podczas gdy  my sami chętnie podążylibyśmy szlakiem organoleptycznej weryfikacji źródła ich pochodzenia.

Owocowe plamy ułożone w symetryczny i starannie uporządkowany wzór setek jagodowych lub wiśniowych odcisków, już tylko zarysem kształtu przypominają swoich soczystych i aromatycznych protoplastów.

Odmienione przez temperaturę, utlenienie, utratę pierwotnej barwy, martwe odbicia autentycznych plonów ziemi, pozwalają na osobliwe zbliżenie sztuki do natury.

Zamiast podejmować próbę wiernego odwzorowywania rzeczywistości w sposób całkowicie sztuczny, przy uzyciu starannie spreparowanych składników, artsta tworzy  dowód istnienia autentycznych, otaczających nas elementów materii zarówno martwej, jak i organicznej.

DSC_6573

DSC_6595

Cóż bowiem innego lepiej dowodzi istnienia owocu niż pozostawiony po nim ślad na obrusie, czy pestki spoczywające na dnie kompotierki?
O wiele bardziej wiarygodnym jest sam zapach, smak, czy kropla zaschniętego soku niż przedstawienie jabłka, dyni czy wiśni na obrazie, szkicu, fotografii.

Obcując z pracami Kowalskiego odnajdujemy sztukę nie tylko bardziej naturalną, ale i bardziej ludzką. Prymitywna w swej prostocie, w procesie jej tworzenia, ale odbieralną na wielu płaszczyznach i wywołującą nieskończenie różnorodną gamę  autentycznych, zmysłowych doznań.

Wystawa potrwa do końca lutego.

Piotr C. Kowalski (ur. 1951) ukończył studia w Poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych uzyskując w 1978 r. dyplom w pracowni prof. Stanisława Teyseyre’a. Obecnie jest profesorem na wydziale malarsttwa macierzystej uczelni oraz na Wydziale Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Był dziekanem Wydziału Wychowania Plastycznego/ Edukacji Artystycznej. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

 


Bez farby - Piotr C. KowalskiBez farby - Piotr C. KowalskiBez farby - Piotr C. KowalskiBez farby - Piotr C. Kowalski
Bez farby - Piotr C. KowalskiBez farby - Piotr C. KowalskiBez farby - Piotr C. KowalskiBez farby - Piotr C. Kowalski
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
120312_114
Otwarta Wystawa 2002-2012 (foto)
24pass
Struktury przetransformowane w Galerii Papieru i Druku (foto)
30wrzesnia_063
XXII MFKiG 2011: Konkurs na krótką formę komiksową (foto+wideo)
1 Komentarz
  • bambi
    18 lutego 2010 at 01:48

    ładne mają studzienki w Atenach :))

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*