IMG_9729Od 18 października do 8 listopada w Galerii Imaginarium ŁDK można oglądać wystawę autorstwa Piotra Ambroziaka pt. Arche.

Na ekspozycję składają się pełne ekspresji obrazy Piotra z uproszczonymi, zdeformowanymi, traktowanymi szkicowo postaciami. Niosą ze sobą ten sam pierwiastek, który odnaleźć można w obiektach sztuki pełniących funkcje w kulcie religijnym lub magii, stąd tytuł wystawy.

– Odczucie energii pojawia się nie tylko przy obcowaniu z obrazami jego autorstwa, ale także tworzonymi przez niego obiektami. I chociaż niektóre z prac artysty mogą budzić skojarzenia z magicznymi przedmiotami związanymi z kultem ziemi, to jednak w tym przypadku mamy do czynienia ze sztuką – nie z przedmiotami kultu – a zatem wszelka moc dzieł, jeśli założymy, że taką posiadają, pochodzi od artysty. Co ciekawe, dzieła sztuki w tym przypadku niekoniecznie służą za narzędzie do wyrażenia tych sił, pozwalając im się wizualizować, ale stają się raczej rodzajem ramy, wyznaczonych granic, w których można wyrazić pierwotne siły przywoływane przez autora. Ten zaś z powodzeniem, skrupulatnie wypełnia udostępnione mu przez sztukę miejsce. Ostre formy, śmiałe zestawienia kolorów, zdecydowany gest i deformacja, którymi operuje artysta w malarstwie, doskonale nadają się do przedstawienia życiowej energii. Podobnie jak niewielkie obiekty o organicznych kształtach i naturalnych, neutralnych kolorach, które kierują uwagę odbiorcy na moc skrywaną w siłach natury. – pisze Karolina Jabłońska.

– Moja sztuka to poszukiwanie źródeł mocy i określenie własnych demonów i symboli ukrytych w naszej podświadomości. Wędrując po ciemnej stronie lustra na styku kultur ekspresyjnie przeciwstawiam się własnemu ja – dodaje autor ekspozycji.

joomplu:62715

Piotr Amroziak – artysta intermedialny i uczestnik wielu stowarzyszeń artystycznych (Kultura Aktywna, Młodzi Sztuką, Otwarta Wystawa). Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP – w 1996 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu u prof. Andrzeja Bartczaka (aneks z fotografii u prof. Ireneusza Pierzgalskiego; uczeń prof. Juliusza Narzyńskiego w pracowni malarstwa). W 1995 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_1569
Kultowe – Katarzyna Matoszko w Galerii Hotelu Grand (foto)
IMG_6074
Paweł Kwiatkowski w Galerii Re:Medium (foto)
IMG_8683
Magia Jury w Galerii Re:Medium (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*