DSC_4884

Niedosyt, bądź nadmiar formy, oddalają nas od samej treści, rzucanej, nie przez artystę, a przez nas samych w otchłań niezrozumienia i niedostatków ludzkiej percepcji.

Ogołocone z oczywistości i odarte z banalności, zaszyfrowane odpowiedzi niemal niemożliwe do odgadnięcia to jedynie fragmenty ogromu niedostępnej wiedzy, tajemnic skrywanych przez nas przed samymi sobą.

Trwając w zawieszeniu pomiędzy historią a wizją, pomiędzy faktem i planem, obawiamy się poszukiwania rozwiązań właściwych, pewnych, prostych i w pełni wytłumaczalnych.

W komplikacji rzeczywistości, przemierzając nieskończony labirynt strachu przed doświadczeniem pełnego poznania, odnajdujemy właściwy nam samym modus vivendi, tak charakterystyczny, współczesny, powszechnie znany, aczkolwiek pozbawiony wszelkiej logiki.

DSC_4886

Nakładamy na siebie ograniczenia, ujmując życie w ramy wymogów i oczekiwań, sztucznie wyznaczając własne akme (gr. ἀκμή – szczyt, punkt kulminacyjny) tworzymy, gubiąc w formie treść i sens sztuki, zatracając się w kolejno w perfekcyjności, skromności, obfitości czy zaniedbaniu środków wyrazu.

Gdy jednak w plastycznej egzegezie temat pozostaje niemożliwą do poznania tajemnicą, a estetyka przerasta  merytorykę, przyćmiewając ją matowym blaskiem artystycznej nadinterpretacji, czas pokusić się o sformułowanie właściwego pytania. Pytania o przyszłośc sztuki osadzonej w naszej codziennej rzeczywistości.

 (Fot. Agata Kobierska)

Wystawa potrwa do 22 maja br.

 ***

 Andrzej Łobodziński jest absolwentem Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), gdzie w latach 1950-54 studiował na Wydziale Architektury Wnętrz (dyplom w 1955 roku). W latach 1972-2001 prowadził Pracownię Podstaw Kompozycji w macierzystej uczelni, a w 1993 roku otrzymał tytuł profesora. Twórczość Profesora obejmuje malarstwo i grafikę, przeważnie linoryt, a od 2009 roku grafikę komputerową. Jest autorem także utworów z pogranicza plastyki i muzyki.

Danuta Wieczorek w latach 1983-1988 studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie obroniła dyplom w 1989. Rok później rozpoczęła pracę w macierzystej uczelni, od 2001 została asystentką w Pracowni Podstaw Kompozycji prof. Andrzeja Łobodzińskiego, a od 2002 jej kierownikiem. Od 2008 jest profesorem nadzwyczajnym.

Miejska Galeria Miejska Galeria Miejska Galeria
Miejska Galeria Miejska Galeria Miejska Galeria

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5827
Wystawa Piotra Turka w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)
twozywo
Grupa Twożywo w Atlasie Sztuki (foto)
IMG_6285
Zapisane w pikselach w Galerii Willa (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*