Do 31 stycznia 2021 roku w przestrzeni Galerii Willa można oglądać pracę 17. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2020

Międzynarodowa wystawa i konkurs Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź odbywa się od 1979 roku. Pomysł międzynarodowej wystawy prezentującej miniaturę graficzną zrodził się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki. Inicjatorami wystawy byli: wieloletni Przewodniczący Towarzystwa Michał Kuna i prof. Grzegorz Matuszak. Początkowo impreza odbywała się w cyklu dwuletnim, od 1996 roku ma charakter triennale. Od 40 lat stanowi wielkie święto grafiki warsztatowej. Jest jedną z najstarszych imprez cyklicznych na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki i największą międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi. Łódzki przegląd miniatury graficznej stał się, obok Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, ważnym miejscem prezentacji dokonań artystycznych we współczesnej grafice polskiej i światowej. Wystawa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, w wystawach uczestniczyli już artyści z ponad 70 państw.

dzięki uprzejmości Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, fot. Radosław Jóźwiak

W 2020 roku, podobnie jak w poprzednich latach, na główną wystawę zostały zakwalifikowane odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”. Podczas każdej edycji konkursu dziesięciu artystów jest wyróżnianych Medalem Honorowym. Dzięki organizacji 16 dotychczasowych edycji Triennale w latach 1979-2017 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 12 860 prac. Międzynarodowe Jury w składzie: Majla Zeneli – przewodnicząca, Jaroslav Kachmar, Marek Basiul, Dariusz Kaca i Dariusz Leśnikowski wybrało 830 grafik 303 artystów do prezentacji podczas wystawy głównej.

Artyści wyróżnieni Honorowym Medalem:
Ioannis Anastasiou – Grecja / Greece


Yoshito Arichi – Japonia / Japan
Thomas De Spiegeleer – Belgia / Belgium
Darya Hancharova – Białoruś / Belorussia
Jakub Jaszewski – Polska / Poland


Kalli Kalde – Estonia


Eric Mummery – Kanada / Canada
Masaaki Sugita – Japonia / Japan


Anne Valkenborgh – Belgia / Belgium
Katarzyna Zimna – Polska / Poland

Dodatkowo wystawie towarzyszą ekspozycje prezentowane w innych przestrzeniach Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Raj tuż za rogiem – grafika z Ameryki Łacińskiej w Galerii Bałuckiej (czynna do 3 stycznia 2021), Jiří Brázda. Arcana feminae w Galerii Re:medium (czynna do 10 stycznia 2021 roku) oraz Teodor Durski. Coraz bliżej do kosmosu w Ośrodku Propagandy Sztuki (czynna do 27 grudnia 2020).

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8578
Art in America w Galerii Manhattan (foto)
26maja_005
Otwarta Wystawa X (foto)
2012-08-06_18.03.53
Janusz Korczak w Muzeum Kinematografii (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*