r6cOd 10 czerwca w Atlasie Sztuki, w ramach tegorocznej edycji Fotofestiwalu, można oglądać ekspozycję prac Roberta Rauschenberga – amerykańskiego artysty, który wywarł znaczący wpływ na sztukę amerykańską II połowy XX.

Na wystawie znalazł się wybór 37 fotografii artysty z różnych miejsc na świecie oraz prace z cyklu Soviet/American Array przygotowane na wystawę Rauschenberga w Moskwie w 1989 roku.

Przygotowana przez dr Alion Nordström ekspozycja ma wiele wymiarów. Jak zauważa w swoim eseju towarzyszącym wystawie Alison Nordström wystawa w Atlasie Sztuki: „jest pierwszą prezentacja tak wielu prac Rauschenberga w polskiej instytucji, jak również pierwszą prezentacją obejmującą ten okres jego twórczości. Nieobecność Rauschenberga i innych gwiazd amerykańskiej sztuki drugiej połowy XX wieku na wystawach w Polsce jest porównywalna do amerykańskiej ignorancji co do polskiej sztuki tego samego okresu. Okoliczności tego stanu rzeczy po jednej i po drugiej stronie mogą być dziś rozpatrywane jako dodatkowa, obopólna szkoda wyrządzona przez zimną wojnę. To naprawdę istotne, aby praca stworzona w latach 80. jako akcja służąca międzynarodowemu porozumieniu mogła być teraz wystawiona w Polsce jako dowód, że takie porozumienie jest możliwe”.

Prace Roberta Rauschenberga prezentowane na wystawie pochodzą z Kolekcji Fundacji Roberta Rauschenberga w Nowym Jorku.

Zobacz także:

Otwarcie Fotofestiwalu 2016 (foto)

Fotofestiwal 2016 – informacje

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
sudan
“Potrzeba wody w Sudanie” Wojciecha Grzędzińskiego w ŁTF
foto_018
Low Quality L.O.V.E.R.S w Kinie Tatry (foto)
fotofest_004
Wystawy fotografii w Patio Centrum Sztuki (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*