2katynZ okazji 75. rocznicy „Zbrodni Katyńskiej” plenerową wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej,  można oglądać na rynku Manufaktura.

 

Wystawa składa się z czterech części: Kłamstwo katyńskie, Ofiary zbrodni katyńskiej, Pakt Hitler – Stalin oraz Miejsca zbrodni. Na planszach również znalazły się fotografie m.in.: ludzi, którzy zostali ofiarami, sylwetki polskich jeńców wojennych oraz dokumentów  (listy i kartki pisane z obozów).  Ostatecznie w kwietniu i maju 1940 roku zamordowano 21857 polskich obywateli. Władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 roku przyznały się do popełnienia zbrodni.

IPN poinformował również, że już od 21 kwietnia w Muzeum Miasta Zgierza zaprezentowana zostanie poszerzona wersja ekspozycji z 2010 roku. Na wystawie pojawią się nowe wątki m.in. informacje o “okolicznościach odkrycia zbrodni, genezę kłamstwa katyńskiego i drogę do prawdy”. Wystawa prezentuje także sylwetki osób, które znalazły się w “cieniu Katynia”, a więc nie tylko ofiar, ale świadków i sprawców zbrodni. Ekspozycja czynna będzie w zgierskim muzeum do 9 czerwca tego roku.

Autorami wystawy są: Milena Romanowska (projekt plastyczny) i Paweł Kowalski (scenariusz wystawy)  z łódzkiego oddziału IPN. Ekspozycję będzie można oglądać na rynku Manufaktury do 24 kwietnia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
9wrzesnia_050
Portret pewnej rodziny w czasie (foto)
IMG_9954
Portrety fajnych kobiet w Cafe Foto 102 (foto)
sudan
“Potrzeba wody w Sudanie” Wojciecha Grzędzińskiego w ŁTF

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*