14092012_073Nieco niezauważenie w Galerii Nowej Łódzkiego Domu Kultury została zaprezentowana wystawa fotografii wybitnego amerykańskiego operatora, Wally’ego Pfistera.

Pfister to wieloletni współpracownik Christophera Nolana. Otrzymał Oscara za zdjęcia do filmu Incepcja. Wcześniej trzykrotnie był nominowany do tej nagrody. To on stał za zdjęciami do takich filmów jak Mroczny Rycerz, Bezsenność czy Prestiż.

joomplu:41954

– Fotografia, dzięki swym możliwościom kopiowania świata, ma jednak swoje własne obszary wizualnych atrakcji wytworzonych obrazów. Poziom owych atrakcji jest wprost proporcjonalny do stopnia przekraczania ikonicznej zgodności obrazu z zestereotypizowanym, bo upowszechnionym, doświadczeniem wizualnym – można przeczytać w informacji do wystawie. – Inny obraz świata to hasło, które w prosty sposób definiuje ten problem. Inny obraz, ale obraz świata – warto pamiętać tę maksymę, oglądając także fotografie Wally’ego Pfistera. Warto jednocześnie w jego przypadku zastanowić się nad obszarem, z którego generowana jest „autorska inność”, pamiętając równocześnie o wspomnianej wyżej odrębności kulturowej kontekstu, w jakim zdjęcia te oglądamy, względem tego wszystkiego, co (często nie do końca możliwe do uświadomienia) kryje się pod nazwą „Hollywood”.

Ekspozycję można oglądać do 29 września br.

Zobacz także:

Andrei Liankevich – Pogaństwo (foto)

Urojenia/Gespinste w Galerii Re:Medium (foto)

     

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6055
Otwarcie Fotofestiwalu 2016 (foto)
plakat1potega
Potęga Łodzi – Power of Łódź 2013
J.Karwowski_7
Jakub Karwowski – Sentimental Fiction (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*