IMG_8564W przestrzeni Muzeum Kinematografii zaprezentowano wystawę Sienkiewicz sfilmowany przygotowaną w Roku Sienkiewiczowskim w 170. rocznicę urodzin pisarza.

Na ekspozycję składają się prezentacje wszystkich światowych ekranizacje utworów noblisty zrealizowane w latach 1896-2014. Począwszy odd nakręconego w wytwórni braci Lumière przez Georgesa Hatota, trwającego kilkadziesiąt sekund Nerona wypróbowującego truciznę na niewolnikach po najnowszą cyfrową wersję obrazu Jerzego Hoffmana pt. Potop Redivivus.

joomplu:111955

Wśród prezentowanych materiałów znalazły się m.in. certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza Quo vadis (z premierowego pokazu w Auli Pawła VI w Watykanie, w którym uczestniczył Jan Paweł II), projekty postaci do niezrealizowanej animowanej wersji Quo vadis, fajka reżysera Aleksandra Forda, którą palił na planie Krzyżaków, archiwalny jugosłowiański plakat do włosko-francusko-jugosłowiańskiej ekranizacji Ogniem i mieczem Fernando Cerchio, z Pierrem Bricem, powszechnie znanym jako filmowy Winnetou – w roli Jana Skrzetuskiego. Do tego mnóstwo fotosów i plakatów, a także np. gra komputerowa Krzyżacy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_4961
Out of Mind/Out of Life – Otwarcie Fotofestiwalu 2011 (foto)
07112012_007
Look on Fashion w Galerii Imaginarium (foto)
IMG_3494
Anna Seemann w Galerii Kredens (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*