DSC_4961

Dziesiątki wystaw, tysiące zdjęć, spotkania i warsztaty  – oto co czeka na wszystkich miłośników fotografii, którzy postanowią skorzystać w ten weekend z bogatej oferty programowej Fotofestiwalu.

Tegoroczna edycja tej prestiżowej imprezy potrwa co prawda do 15 maja, jednak to wydarzenia Głównego Weekendu (5-8 maja) przyciągają zawsze największą liczbę festiwalowych gości.

Wczorajsza gala otwarcia tradycyjnie już okazała się wielkim sukcesem tytułowych wystaw jubileuszowej, dziesiątej edycji Fotofestiwalu: OUT OF LIFE oraz OUT OF MIND, poruszających wątki przekraczania granic i poszukiwania. Do interpretacji tych tematów organizatorzy zaprosili Celinę Lunsford, Ninę Kassianou oraz Krzysztofa Candrowicza, którzy wraz z Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowską, powitali tłumnie przybyłych gości.

DSC_4942

W nietypowej przestrzeni Willi Ludwika Grohmana, zaprezentowano kompilację artystycznych osiągnięć twórców kosmopolitycznych, a przy tym niezwykle charakterystycznych, indywidualnych.

Utrwalone na fotografiach, niekiedy zupełnie świeże, niekiedy nieco odtwórcze w samym zamyśle i wykonaniu spojrzenie na relacje międzyludzkie, relacje człowieka z otaczającą go przestrzenią, to bezcenne źródło wiedzy o świecie i jego różnorodnej, wielowarstwowej społeczności.

Prezentowane prace niekoniecznie muszą być przecież znakomite warsztatowo, kompozycyjnie. Nie musza zachwycać perfekcyjnością eksponowanej treści, czy pięknem powszechnie akceptowanym, uznawanym za wyznacznik, współczesny kanon urody, barwy, proporcji.

DSC_4963

Feeria znakomitości i artyzmu zdjęć wynika, nie tylko z kuratorskiego doboru ale i z ich nienachalności, niepowtarzalności i zasadności powstania. Fotografia, jako wycinek rzeczywistości nie ogranicza się przecież jedynie do samego obrazu. Fotografia to emocje skryte za kamienna twarzą portretu, czy wspomnienia wywoływane widokiem pokoju pełnego sfatygowanych mebli – dla każdego innych, dla każdego wyjątkowych.

DSC_4965

Niewyczerpana dotąd formuła zmienia się, ewoluuje, niekiedy krocząc naprzód, niekiedy cofając się do miejsc, w których nie powinna się już znaleźć. W epoce powszechnej dostępności fotografii i digitalizacji życia, zapisywania go w elektronicznej formie pikseli, czcionek kodów i komend, przeciętność miesza się z wyjątkowością, lecz choć zmieniają się gusta, nazwiska, szkoły, sprzęt, imiona i nazwy – sztuka wciąż pozostaje sztuką.

(Fot. Agata Kobierska)

Program Fotofestiwalu 2011

Zapraszamy!

Otwarcie Otwarcie Otwarcie
Otwarcie Otwarcie Otwarcie
Otwarcie Otwarcie Otwarcie
Otwarcie Otwarcie Otwarcie
Otwarcie Otwarcie Otwarcie

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fotofest_050
Magda Kmiecik i Agata Wrońska – Colorblind (foto)
24wrzesnia_157
Przedwojenne fotografie Włodzimierza Puchalskiego (foto)
Ryszard_Czernow01
Artur Jastrzębski – Impresje paprocańskie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*