glowne_fotootwar14

Dziesiątki wystaw, tysiące zdjęć, spotkania i warsztaty  – oto co czeka na wszystkich miłośników fotografii, którzy postanowią skorzystać w ten weekend z bogatej oferty programowej Fotofestiwalu.

Tegoroczna edycja prestiżowej imprezy potrwa do 15 czerwca, jednak to wydarzenia Głównego Weekendu (5-8 czerwca) przyciągają zawsze największą liczbę festiwalowych gości.Po raz pierwszy spotykamy się w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki, gdzie prezentowane są najwazniejsze wystawy 13. Fotofestiwalu.

Tegoroczna edycja to m.in. 40 wystaw, a wśród nich prezentacje prac Rogera Ballena i Briana Griffina, spotkania z legendami fotografii: Alexem Webbem i Rebeccą Norris Webb (Magnum Photos), spotkania z najbardziej obiecującymi młodymi twórcami fotografii: Phillipem Toledano, Vincentem Fournierem, Davidem Favrodem, premiery nowych książek fotograficznych: Adama Lacha i Janka Brykczyńskiego, a także liczne panele dyskusyjne, pokazy slajdów, warsztaty i wiele innych.

Fotofestiwal od lat skupia się na prezentowaniu w Polsce fotografii światowej klasy. Roger Ballen to autor jednych z najbardziej niepokojących kadrów w historii fotografii. Będzie to pierwsza w Polsce tak duża (180 zdjęć) indywidualna wystawa jego prac. Kolejny rarytas to fotografie Volkera Hinza. Jego zdjęcia gwiazd, takich jak Clint Eastwood, Madonna, Woody Allen, Pierre Cardin zostały stworzone na zamówienie prestiżowych magazynów, a sam Hinz przez ponad 40 lat swoimi fotografiami z USA i południowej Afryki definiował styl niemieckiego magazynu „Stern”.

Wystawa obejmuje ponad 70 prac, spośród których pięć trafi pod młotek na aukcji fotografii w ramach 12. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Kwartet wybitnych nazwisk fotografii zamyka Brian Griffin, autor zdjęć okładkowych Depeche Mode czy Kate Bush, które zostaną pokazane w Monopolis – kolejnym, nowootwartym poprzemysłowym kompleksie kulturalnym.

Wraz z otwarciem 13. Fotofestiwalu w Łodzi, zostały ogłoszone wyniki konkursu Grand Prix. Zwycięzcą nagrody głównej został David Favrod. 10 000 zł i tytuł zwycięzcy przypadł szwajcarskiemu artyście za projekt „Gaijin”.

Grand Prix Fotofestiwal to konkurs, w którym nagradzani są artyści o wyjątkowej osobowości i projekty prezentujące odważne wizje. Nagroda przyznawana jest od 8 lat, a wystawa prezentowana w wyjątkowych pofabrycznych salach galeryjnych jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń Fotofestiwalu. W tym roku jury wyłoniło zwycięzcę spośród 600 artystów, którzy zgłosili swoje projekty do konkursu.

Nagrodę Rektora Uniwersytetu Łódzkiego w wysokości 2000 zł. została przyznana Adamowi Lachowi. Jego projekt „Stigma” opowiada o życiu 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.

(Tekst – mat. prasowe/Fot. Agata Kobierska) Więcej o Fotofestiwalu 2014 na Plastrze Łódzkim!

 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
20130705_183254
Różne wymiary fotografii (foto)
IMG_5227
Frida i Diego w Muzeum Kinematografii (foto)
DSC_0159
foto[3]kreacja w Jeżowie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*