konstantynopollDo 17 lutego 2011 r. w holu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Jana Matejki 31/38) można oglądać wystawę fotografii Konstantynopol. Stolica zapomnianego imperium, na którą zaprasza Katedra Historii Bizancjum UŁ.

Wernisaż rozpoczął się 17 stycznia o godz. 13:30. Okoliczności powstania wystawionych prac wyjaśnił dr hab. Mirosław Leszka, profesor Uniwersytetu Łódzkiego z Katedry Historii Bizancjum. Jak mówił, fotografie są owocem wyjazdów do Istambułu w latach 2008-2010 pracowników tejże Katedry. W tym czasie powstało ok. 2000 zdjęć (zarówno słynnych zabytków, jak i nieznanych dotychczas zakątków), z których najlepszych kilkanaście wybrał dr Paweł Filipczak, jeden z uczestników naukowych wypraw. Właśnie ten skrawek pracy członków Katedry Historii Bizancjum można podziwiać w gmachu Biblioteki. Dr Leszka wyraził nadzieję, że fotografie zwrócą uwagę na zanikające elementy krajobrazu miasta i pozwolą odkryć ich urok. Natomiast zainteresowanych historią zachęcił do zapoznania się wkrótce z książką Konstantynopol – Nowy Rzym. Miasto i jego mieszkańcy w epoce wczesnobizantyjskiej, czekającą właśnie na wydanie.

Po wernisażu w auli na piętrze Biblioteki odbył się również krótki odczyt na temat miasta. Zdjęcia są eksponowane od poniedziałku do soboty w godzinach pracy Biblioteki – od 8 do 20.

Konstantynopol. Stolica zapomnianego imperium Konstantynopol. Stolica zapomnianego imperium Konstantynopol. Stolica zapomnianego imperium
Konstantynopol. Stolica zapomnianego imperium Konstantynopol. Stolica zapomnianego imperium Konstantynopol. Stolica zapomnianego imperium

Zobacz także:

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8584
Krzysztof Jarczewski – Zapozowani (foto)
J.Karwowski_7
Jakub Karwowski – Sentimental Fiction (foto)
IMG_8174
Kobiety fotografują w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (foto)
1 Komentarz
  • Arcadious
    18 stycznia 2011 at 18:06

    Ładny widok na Perę 🙂 Jeśli są też panoramy, to zajrzę w tym tygodniu.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*