Andrzej_Rycki_Fotografia_monopolowa_1982Do 22 kwietnia w Muzeum Sztuki można podziwiać ekspozycję dokumentującą działalność galerii “Czyszczenie Dywanów”, działającej w Łodzi w latach 80-tych.

   
Wystawa prezentuje po raz pierwszy w tak obszerny sposób fenomen jednej z ciekawszych inicjatyw artystycznego undergroundu Łodzi. Czyszczenie Dywanów to nazwa galerii prowadzonej przez kilka miesięcy w 1982 roku przez Adama Paczkowskiego i Radosława  Sowiaka – kolekcjonerów i artystów. „Dywaniarze” – bo tak nazywano właścicieli, zarejestrowali firmę usługową zajmującą się czyszczeniem dywanów jako przykrywkę dla działalności artystycznej.

Przestrzeń wystawiennicza mieściła się w maleńkim mieszkaniu przy ul. Piotrkowskiej 255. Wystawiali w niej m.in. tak znani artyści, jak Henryk Stażewski, Zbigniew Warpechowski, Jan Dobkowski, Ryszard Waśko, Andrzej i Ewa Partum, Józef Robakowski.

Wystawa składa się z unikatowych materiałów archiwalnych oraz prac ze zbioru Radosława Sowiaka. Ekspozycja towarzyszy nadchodzącemu 3. Festiwalowi Sztuka i Dokumentacja.

 
Czyszczenie Dywanów Czyszczenie Dywanów Czyszczenie Dywanów
Czyszczenie Dywanów Czyszczenie Dywanów

/fot. mat. prom.

Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fot._Radek_Tulko
Wystawa fotograficzna łódzkich tramwajów w CH Tulipan
28pazdziernika_044
Ja i natura – pokonkursowa wystawa fotografii (foto)
fot.CH_Tulipan1
Fundacja Dom w Łodzi – wystawa w CH Tulipan

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*