DSC_7221Mistyka teatralnego gestu zatrzymana dla ludzkiej pamięci, oddana na płaszczyźnie światłoczułej tkanki. Przypadkowo uchwycony, sceniczny ruch, niezmącony koncepcją ustalonego planu fotograficzny efekt to owoce połączenia talentu aktorskiego oraz kunsztu twórcy piszącego współczesne ikony światłem i barwą otaczających go scen.

Żywa i ekspresyjna gra, niezwykłe kreacje oprawione misterną strukturą scenografii, zaplanowane skrupulatnie na każdym etapie realizacji przedstawienia, pozornie chaotyczne w swojej wizualnej spontaniczności.

Kilkadziesiąt starannie wyselekcjonowanych kadrów, zapisów pamięci widza, utrwalonych, niezmąconych towarzystwem zapachu i dźwięku, wyrwanych z kontekstu, a dzięki temu tak sugestywnych.

Niczym kolekcja osobistych wspomnień, nieuporządkowanych, wymieszanych, nieskatalogowanych archiwów tysięcy i setek wartych i niegodnych zapamiętania, acz zapisanych gdzieś w głebi podświadomosci scen, fotografie Bartłomieja Sowy nie pozwalaja na odtworzenie wszelkich przedstawionych na nich wydarzeń, pobudzając jednak wewnetrzną dociekliwość.

Sprawiają iż zamiast jedynie widzem, stajemy się scenografem, aktorem i scenażystą własnych domniemań i oczekiwań wysnutych na podstawie kilku, niepomiernych nawet milisekundowym wycinkiem nieskończonej osi czasu ujęć teatralnej sceny.

Ten fotograficzny teatr setek kolorów, cieni, przebłysków światła, mimiki i gestów, wydawałoby się, tak daleki od scenicznej ekspresji wzbudza nie tylko ciekawość widza, ale pozwala mu także na doświadczenie teatralności na zupełnie nowej płaszczyźnie odbioru.

Wystawę odwiedzać można do 18 kwietnia.


Bartłomiej Sowa jest fotografem, w teatrze najczęściej współpracuje z Mają Kleczewską, czasem z Janem Klatą, na stałe z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, niegdyś z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Fotografował również dla scen narodowych w Warszawie i w Krakowie.

Wystawa Wystawa Wystawa
Wystawa Wystawa Wystawa
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_4817
Sławomir Grzanek – “W poszukiwaniu utraconego czasu”
IMG_5373
Eugeniusz Haneman – w 100. rocznicę urodzin w ŁTF (foto)
14092012_061
Dyplomy 2012 w Galeriach ŁDK (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*