Od 17 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można oglądać nową wystawę pt. „Ziemia (P)oddana”. Pytania jakie zadali sobie jej twórczy to: poddana, podporządkowana, nadużywana – jakie relacje łączą człowieka z Ziemią? Dokąd zmierzamy w podporządkowywaniu sobie przyrody? Czy możemy ją bez umiaru eksploatować?

Ekspozycja stanowi podsumowanie niemal rocznego procesu, dla którego punktem wyjścia był projekt „Punkty Widzenia. Młodzi o Triennale” angażujący młodych (od 8 do 14 lat) ludzi i ich świeże spojrzenie na dzieła prezentowane na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny. Podczas cyklu warsztatów młodzi adepci sztuki poznawali tajniki pracy kuratora, fotografa, grafika i wydawcy. Następnie samodzielnie przygotowali katalogi w oparciu o prace, które poruszają tematy według nich najistotniejsze – dotyczące związku człowieka z naturą.

Idea wystawy zogniskowania jest wokół ośmiu tematów: ziemi, wody, powietrza, człowieka, fauny, flory, miasta/przemysłu i filozofii, które rozpoczynają szerszą dyskusję – czy jako ludzie możemy uzurpować sobie pełnię praw do zarządzania zasobami Ziemi i jakie tego konsekwencje będą musiały ponieść przyszłe pokolenia?

Zgodnie z duchem wystawy organizatorzy świadomie zdecydowali, że materiały do budowania przestrzeni i obiektów pochodzić będą w dużej mierze z odzysku bądź z darów (materiały budowlane po minionych ekspozycjach, śmieci, meble). Drukowane materiały promocyjne zostały zastąpione własnoręcznie wykonanymi plakatami wykorzystującymi niezadrukowane strony plakatów z poprzednich wystaw, a tradycyjne zaproszenia zamieniono na ręcznie stemplowane ulotki wykonane z papieru samorosnącego, który można potem zasadzić w ziemi.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu „Edukacja kulturalna 2019” z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Łodzi. Sponsorami projektu jest firma Monnari, a jego partnerami Epufloor i Leroy Merlin.

Patronat medialny nad wystawą objęli: Magazyn Szum, TVP Kultura, portal Czas Dzieci i portal Miasto Dzieci.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2121
Konkurs Strzemińskiego – Projekt 2012 (foto)
glowne_jemiol_feszyn_2013
Łukasz Jemioł na 9. Fashion Week Poland! (foto)
DSC_9262
13 Międzynarodowe Triennale Tkaniny (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*