Julian Tuwim cały obsypany kwiatami, Miś Uszatek obwiązany tęczową szarfą – projektanci, ubierający pomniki w ramach najnowszej akcji fundacji Sztuka Na Bruku, popuścili wodze wyobraźni. A w weekend wielki finał: ubieranie Kościuszki i spacer z przewodnikiem.

Z okazji Fashion Week Poland do Łodzi zjechali czołowi projektanci i styliści z całej Polski i zagranicy. Nasze najbardziej rozpoznawalne i lubiane pomniki nie chciały być w tyle za trendami, przywdziały więc kreacje z najnowszych kolekcji. Julian Tuwim, Miś Uszatek i Kościuszko jako trendsetterzy? Czemu nie!

Poetę Juliana Tuwima ubrała Aleksandra Kmiecik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Z pierwszą autorską kolekcją “Kobieta symetryczna” zadebiutowała na polskiej scenie modowej podczas Alei Projektantów, w ramach FashionPhilosophy Fashion Week Poland w Łodzi, w maju 2011 roku. Tworząc projekt dla pomnika inspirowała się „Kwiatami Polskimi”. Zaproponowane kolory i tkaniny obecne są w jej najnowszej kolekcji “Kobieta, wariant drugi”, przeznaczonej na sezon wiosna/lato 2012.

Pokryty kwiatami poeta budzi bardzo duże zainteresowanie. – Ale pięknie wygląda! Potrę nos, to na szczęście – przez kilka chwil przy pomniku, żeby dotknąć nos Tuwima, zatrzymała się nie tylko pani Krystyna, ale też kilka innych osób, wszystkie oczarowane stylistyką jego ubioru. Na ławeczkę można dosiąść się przed Urzędem Miasta Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 104.

Miś Uszatek w ciągu tygodnia kilkakrotnie zmienia strój. Oficjalnie nowe kreacje ozdobiły pomnik w poniedziałek i środę, zmiana garderoby ma mieć również miejsce w piątek. Pogoda sprawiła jednak Misiowi niemiłą niespodziankę i po poniedziałkowym ulewnym deszczu także we wtorek należały mu się krawieckie poprawki. Autorami ubrań są studenci wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Anna Wójcik i Bartosz Bębenista. Jest kolorowo i wesoło, Miś przyciąga wzrok przechodniów już z daleka. – Ubranie pomnika nie jest łatwe, trwa kilka godzin – mówi Bartosz, tworząc równocześnie drewniany stelaż dla bryły geometrycznej, elementu najnowszej kreacji Misia. – Łodzianie pytają nas co robimy. Szkoda, że tak mało osób wie, co się dzieje w ich własnym mieście – dodaje.

Uszatek czeka na przechodniów przy Piotrkowskiej 87, przed siedzibą CIT i Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ.


W planach fundacji Sztuka Na Bruku było ubranie większej ilości pomników na Piotrkowskiej, pomysł niestety spalił na panewce i organizatorzy musieli ograniczyć się do Kościuszki, Tuwima i Misia. – Autorzy innych pomników nie zgodzili się na ich przebranie – opowiada Katarzyna Tarczyńska, prezes fundacji. – Opadły nam skrzydła, gdy się o tym dowiedzieliśmy. Chcieliśmy nawet zrezygnować z całego projektu.

Na szczęście do tego nie doszło i łodzianie mogą brać przykład z trendsetterów – Tuwima i Uszatka. A już w piątek projektanci Aleksandra Kmiecik, Michalina Polk, Monika Gromadzińska, Bartosz Bębenista i Anna Wójcik wspólnie ubiorą Kazimierza Kościuszkę na Placu Wolności. Akcja potrwa od 11 do 17. Żeby dostać się na wysokość pomnika, nie obejdzie się bez wsparcia Straży Pożarnej. Kościuszko pozostanie przebrany do poniedziałku.

– Mamy nadzieję, że pogoda dopisze. Nie tylko ze względu na trwałość strojów, ale również dlatego, że na sobotę zaplanowaliśmy wycieczkę z przewodnikiem „Szlakiem pomników po Piotrkowskiej” – niepokoi się Tarczyńska. Wycieczka rozpocznie się o 11 na Placu Wolności przed pomnikiem Kościuszki.

Akcja „Ubieramy pomniki” nie jest pierwszą organizowaną przez fundację Sztuka Na Bruku. To za jej sprawą w witrynach sklepów na Piotrkowskiej poza zwykłymi wystawami pojawiły się dzieła sztuki, a w bramach galerie. – Swoimi działaniami chcemy wychodzić naprzeciw odbiorcy – mówi Tarczyńska. Dzięki nim Piotrkowska choć na chwilę przestaje być jedynie ulicą handlową, intryguje i inspiruje.

Julian Tuwim cały w kwiatach:

joomplu:34707joomplu:34708joomplu:34716

joomplu:34709joomplu:34717joomplu:34718

Niewiele zostało ze stroju Uszatka po poniedziałkowej ulewie:

joomplu:34710joomplu:34711joomplu:34712

Poprawki i zmiany w Uszatkowym stroju:

joomplu:34719joomplu:34720joomplu:34721

joomplu:34713joomplu:34714joomplu:34715

Zobacz też:

Sztuka na Bruku – Bramy sztuki (foto)

Sztuka na Bruku – 2 edycja (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
awju45
Awangarda jutra? (foto)
glowne_natasza_klasa
9. Fashion Week Poland – Natasha Pavluchenko! (foto)
IMG_7835_kopia
Pokaz Akademii Mistrzów w andel’sie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*