Tubadzin_Design_Days_Lodz5W czwartkowy wieczór, 7 czerwca, architekci i projektanci spotkali się podczas Tubądzin Design Days, by rozmawiać o aranżowaniu przestrzeni. Wydarzenie, które po raz pierwszy zawitało do Łodzi, odbyło się pod hasłem „Architextura – przestrzeń rzuca wyzwanie” i zgromadziło ponad 130 łódzkich kreatorów przestrzeni i wnętrz. Gościem specjalnym wieczoru była Dorota Kobiela – reżyserka, malarka i scenarzystka, autorka nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent”, która opowiedziała o kulisach powstawania produkcji.

Podczas wydarzenia na Akademii Sztuk Pięknych Ceramika Tubądzin zabrała gości w podróż do świata sztuki – filmowej, malarskiej, użytkowej. Uczestnicy spotkania mieli okazję prześledzić jak powstawał film złożony z 65 tysięcy namalowanych klatek inspirowanych twórczością Vincenta van Gogha. „Twój Vincent” to wynik pasji Doroty Kobiela do dwóch dziedzin sztuki – malarstwa oraz filmu, które zostały przedstawione w pełnometrażowej, animowanej produkcji. Największym wyzwaniem było wpisanie ponad 90 jego dzieł w ujęcia filmowe. Niczym architekci, tworzyliśmy w programach graficznych projekty wnętrz. Przestrzenie, które malarz przedstawiał na swoich obrazach oraz wpisywaliśmy je w wybrane sceny – mówiła na scenie reżyserka. Film powstawał 7 lat, a obrazy użyte w filmie malowało ponad stu malarzy z całego świata.

Reżyserka ożywiła obrazy przenosząc je na szklany ekran, natomiast Ceramika Tubądzin obecnie w ramach projektu Urzędu Miasta Łodzi – „Miasto Kamienic”  przenosi na płyty ceramiczne obraz polskiego artysty – Wojciecha Siudmaka pt. „Narodziny Dnia”. Ozdobią one elewację kamienicy przy ul. Więckowskiego 4. Podczas spotkania reżyserka skomentowała, iż chciałaby aby w przyszłości powstała elewacja inspirowana twórczością Vincenta van Gogha. Dorota Kobiela odnosząc się do projektu mówiła, że bardzo podoba jej się przekładanie śladu pędzla na płyty w tak dużej skali, co pozwala zaobserwować technikę malarza.

Zacieśnienie relacji jednego z najbardziej znanych i cenionych w Polsce producentów płytek ceramicznych z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi nastąpiło w 2015 r., kiedy to został podpisany list intencyjny o współpracy wzajemnej. Od tego czasu studenci Akademii Sztuk Pięknych mogą zdobywać praktyczną wiedzę w Ceramice Tubądzin, a obie instytucje realizują wspólne projekty. Łódzka ASP patronuje także konkursowi Tubądzin Design Awards, wspierającym rozwój kariery polskich architektów.

Podczas spotkania poza wystąpieniem Doroty Kobiela, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w multimedialnym wydarzeniu w formie mappingu oraz poznać nowości produktowe z portfolio firmy. Ponadto zgromadzeni architekci wzięli udział w konkursie, gdzie na kalkach przedstawili swoje wizje projektu elewacji. Autorka zwycięskiej pracy – Katarzyna Lelek-Brzeska zdobyła wyjazd na wrześniowe Targi Cersaie w Bolonii.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ldf
Łódź Design Festival liderem
glowne_kedziorekII
11. Fashion Week Poland – Kędziorek! (foto)
IMG_1846_YTAT_2016_fot._Agnieszka_Ambruszkiewicz
YTAT 2016 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*