DSC_4920Monumentalny batik to wystawa która na przełomie kwietnia i maja będzie gościć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Na ekspozycję składają się wielkoformatowe tkaniny Doroty Wielkosielec powstałe w latach 2003-2010.

  
Na wystawie w Łodzi artystka prezentuje bawełniane płótna, na których stworzyła wielobarwne, geometryczne kształty w technice batiku. Jej prace z cyklu “Skrzydła”, “Okna” oraz “Światła nocy” przywodzą na myśl wzornictwo okresu amerykańskiego art deco. W pracach Doroty Wielkosielec odnaleźć można też inspirację Ameryka prekolumbijską oraz kulturą Indian. Gigantyczne tkaniny, prześwietlone światłem wpadającego słońca kojarzą się w magicznymi, kolorowymi witrażami. Wszystkie z tych elementów składają się na wyjątkowość i niezwykłość prac zgromadzonych na ekspozycji. Obserwacja dzieł daje możliwość powstawania rozmaitej interpretacji a budujące się przy tym skojarzenia to doświadczenie metafizyczne.

Batik – technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Proces woskowania i farbowania można, dla uzyskania specjalnych efektów, powtarzać wielokrotnie. Technika batiku polega na uzyskiwaniu wzorów na tkaninie, najczęściej bawełnianej, przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (wzornika). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają nie zabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć woskową kolejną fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier. Batik to technika wykonywana przez pokolenia najbardziej popularna technika w Azji i Indiach, tam najczęściej używa się zwierzęcych skór do formowania pozycji batiku. (wikipedia)

DSC_4903

Monumentalny batik w wykonaniu Doroty Wielkosielec będzie można podziwiać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa do 29 maja 2011r. Dorota Wielkosielec urodziła się w Sokołowie Podlaskim, studia zootechniczne ukończyła w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, a następnie artystyczno – pedagogiczne na Wydziale Humanistycznym w siedleckiej Akademii Podlaskiej. Mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie od 2001 roku w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej prowadzi Pracownię Batiku. Prowadziła warsztaty z batiku w Katedrze Tkaniny na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także kursy dla nauczycieli. Batikiem artystka zajmuje się od 1992 roku, swą twórczość prezentowała podczas kilkunastu wystaw indywidualnych, brała także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych.

/na podstawie informacji prasowych Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Monumentalny batik Doroty Wielkosielec Monumentalny batik Doroty Wielkosielec Monumentalny batik Doroty Wielkosielec
Monumentalny batik Doroty WielkosielecMonumentalny batik Doroty Wielkosielec Monumentalny batik Doroty Wielkosielec Monumentalny batik Doroty Wielkosielec
Monumentalny batik Doroty Wielkosielec Monumentalny batik Doroty Wielkosielec

 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
glowne_nuno
11. Fashion Week Poland – Nuno Gama SS 2015! (foto)
DSC_2946
Formy na OFF Piotrkowskiej (foto)
zlotanitka13
Złota Nitka 2015 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*