Efektowne pokazy mody marek Manufaktury, pierwszy w Polsce pokaz najnowszej, jesiennej kolekcji Natalii Jaroszewskiej, wieczorna prezentacja teatralnej bielizny Katarzyny Dacyszyn, recital modowy Natalii Kukulskiej – to tylko część atrakcji 13. edycji największej imprezy modowej w Manufakturze, którą zaplanowano na pierwszy weekend października (6 – 7.10).

Manufaktura Fashion Week od ponad dekady wyznacza nowe trendy i inspiruje fanów mody. Przewodnim motywem tegorocznej edycji Fashion Week w Manufakturze będzie „100 lat mody”. To historyczny przekrój ukazujący nie tylko zmieniające się w ostatnim stuleciu style, ale także bardzo wyraźne nawiązania do klasycznych projektów, jakie widać w aktualnych kolekcjach. Co było modne 100, 50 czy 30 lat temu? Jaki ślad moda sprzed lat odcisnęła na twórczości współczesnych artystów? Obok pokazów najnowszych „must-have”, pojawią się przejścia tematyczne z wybranych dziesięcioleci, jak również prelekcje i prezentacje, bardzo wyraźnie nawiązujące do dawnych, ale wciąż przywoływanych przez modę klasyków. Młodzi trendsetterzy pokażą kolekcje inspirowane modą lat 70., 80. i 90. Nie zabraknie też wystaw inspirowanych historycznie – to część wydarzenia, której żaden pasjonat mody nie powinien przegapić.

Tegoroczne pokazy podczas Manufaktura Fashion Week będą prezentowane na lustrzanym multimedialnym wybiegu, m.in. do muzyki wykonywanej na żywo, przez Me Myself and I i w tanecznej oprawie autorstwa choreografów i tancerzy z Egurrola Dance Studio.

Nad przebiegiem imprezy czuwać będą znakomici prowadzący – niezwykle lubiany prezenter telewizyjny Krzysztof Ibisz oraz znane łódzkie blogerki – Siostry ADiHD, czyli Milena i Ilona Krawczyńskie.

Sobotnią Noc Zakupów otworzy premierowy pokaz najnowszej kolekcji Natalii Jaroszewskiej. Projektantka, na co dzień mieszkająca na Cyprze, przywiezie do Manufaktury swoją najnowszą kolekcję, która nie była jeszcze prezentowana w Polsce. Jako gwiazda pokazu, wystąpi na wybiegu, aktorka i piosenkarka Anna Czartoryska. Sobotnie szaleństwo uatrakcyjnią również m.in.: modowy recital Natalii Kukulskiej oraz pokaz projektów bielizny teatralnej Katarzyny Dacyszyn z muzyczną oprawą Katarzyny Tercz.

Noc Zakupów, to także wysokie rabaty w salonach Manufaktury, – nawet do 70% – z których można będzie korzystać do północy! Nie można też zapomnieć o loterii: podczas pierwszego dnia Manufaktura Fashion Week, będzie można wylosować jedną z ponad 600 nagród. Wystarczy zrobić zakupy za minimum 100 zł i wziąć udział w loterii. Wśród 1500 brokatowych kul, co druga oznacza wartościową nagrodę.

Niedziela będzie upływała w stylu casual, w rodzinnej atmosferze. Choćby za sprawą pokazów mody dziecięcej, w których wystąpią mali modele i modelki wybrani we wcześniejszym castingu lub Kids Talent Show, w którego jury zasiądzie między innymi Rafał Brzozowski. Podczas Fashion Week zaplanowano także warsztaty rękodzieła – oczywiście związanego z modą. Poprowadzą je artyści z Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki – ależ Gustawie! Podczas zajęć powstaną między innymi: recyklingowe peruki i inne kolorowe ozdoby do włosów, bransoletki czy kolczyki wykonane metodą decoupage.

Manufaktura Fashion Week to pokazy, warsztaty, prelekcje, sztuka makijażu, spotkania ze stylistkami, projektantami i przede wszystkim – świat mody w zasięgu ręki. Podróżą przez „100 lat mody” Manufaktura udowadnia, że posiada najszerszą ofertę modową.

 

Najnowsza kolekcja Jaroszewskiej

Największym wydarzeniem Manufaktura Fashion Week będzie bez wątpienia premierowy pokaz najnowszej, jesiennej kolekcji Natalii Jaroszewskiej. Projektantka, na co dzień mieszkająca na Cyprze, zaprezentuje na wybiegu w Manufakturze kolekcję, która nigdy wcześniej nie była pokazywana w Polsce. Natalia Jaroszewska, nazywana projektantką gwiazd, jeszcze podczas studiów w łódzkiej ASP ubierała Joannę Brodzik czy Annę Marię Jopek. Później do grona jej wiernych klientek dołączyły: Katarzyna Cichopek, Agnieszka Dygant, Karolina Gruszka, Katarzyna Bujakiewicz, Anna Czartoryska. Jedną z ulubionych modelek projektantki jest Ola Kwaśniewska, a Natalię Przybysz, która powierzyła jej zmianę wizerunku, chwilę potem okrzyknięto najlepiej ubraną kobietą roku. Ubrania, które wychodzą z atelier Jaroszewskiej, określane są jako 200% kobiecości, a sama projektantka przyznaje, że jej największą inspiracją jest kobieca sylwetka. W swoich projektach najchętniej wykorzystuje luksusowe tkaniny, szczególnie szyfon i jedwab. O tym, co projektantka proponuje na sezon jesień/zima 2018 przekonamy się w sobotę, 6 października. Pokaz najnowszej kolekcji uświetni Anna Czartoryska-Niemczycka, aktorka i piosenkarka.

W POP UP SHOP, czynnym w Manufakturze przez 24 godziny (od 15 w sobotę do 15 w niedzielę), będzie można kupić kreacje Natalii Jaroszewskiej – artystka przygotowała ich na tę okazję aż 120, także tych z najnowszej kolekcji.

Niesamowite kreacje z przejmująca historią w tle

Innym ważnym punktem sobotniego wieczoru będzie pokaz projektów Katarzyny Dacyszyn. Spotkanie niezwykłe, bo łączące w sobie artystyczną kreację i ważne społecznie przesłanie. Projektantka przeżyła atak stalkera, jej życie diametralnie się wtedy zmieniło. Nadal projektuje wspaniałą bieliznę, ale swoją pracę artystyczną łączy z działaniami przeciw cyberprzemocy. W wieczornym pokazie podczas Manufaktura Fashion Week, zaprezentuje przekrój kolekcji bielizny teatralnej, od projektów tworzonych przed atakiem, przez modele zaprezentowane w pokazie dla Lingerie Fashion Week w Nowym Yorku, po te stworzone po przeżyciu dramatycznych wydarzeń. W rozmowie z Krzysztofem Ibiszem projektantka opowie o swojej historii, pracy z modą, a także o cyberprzemocy, inspiracjach i motywacji.

Katarzyna Dacyszyn jest z wykształcenia projektantką mody, absolwentką Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Katedrze Ubioru. Jest założycielką marki Bunny Blanc, którą prezentowała między innymi na pokazach w Nowym Yorku. Przez magazyn {Un}Covered, została okrzyknięta jednym z dziewięciu najbardziej obiecujących młodych talentów na świecie. Marka Playboy sięgnęła po jej projekty i zorganizowała w oparciu o nie Show Playboy Night w Warszawie. Tuż przed tym pokazem projektantka została brutalnie zaatakowana przez stalkera i cudem uniknęła śmierci. Została wyłączona z życia na wiele miesięcy. Znana jest ze swej wewnętrznej siły, a jej postawa od samego początku spotykała się ze społecznym i medialnym uznaniem. Oprócz projektowania zajmuje się również działaniami społecznymi. Głośno mówi o problemie stalkingu, chcąc zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo jakie niesie ta forma cyberprzemocy. Działa w imieniu osób poszkodowanych poruszając ten temat w mediach. Jest też twarzą kampanii FAKE OFF, ukazując w niej swoje zniszczone w wyniku ataku kwasem ciało, próbuje walczyć z idealnym, wręcz przekłamanym, promowanym przez media społecznościowe wizerunkiem współczesnego kanonu piękna kobiet.

Muzyczne brzmienia Manufaktura Fashion Week

Manufaktura Fashion Week to pokazy, wystawy, prelekcje i warsztaty. Jednak moda nie może obejść się bez muzyki. Po raz kolejny Manufaktura zadbała więc, by modowy weekend miał niezwykłą, muzyczną oprawę. Pokazy będą miały niebanalną oprawę muzyczną, a program wydarzenia pełen jest koncertów i występów gwiazd muzyki.

Natalia Kukulska to przede wszystkim znana piosenkarka, ale przez wielu uważana jest również za ikonę stylu. Na estradzie często zaskakuje sukniami, kostiumami i zmianami wizerunku. W sobotę (6.10) Natalia Kukulska wystąpi podczas Nocnych Zakupów. Fani zobaczą też niezwykły, inspirowany modą show. Wokalistka przygotowała swoje najbardziej oryginalne kostiumy sceniczne, a tancerze z Egurrola Dance Studio zadbają o to, by kreacje „ożyły” na scenie. To wszystko w rytm miksu przebojów Natalii, przygotowanego przez jej zespół. Ten modowy recital bez wątpienia zachwyci zarówno fanów muzyki, jak i niebanalnych kreacji.

Me Myself and I – niezwykle oryginalny zespół składający się z dwojga wokalistów i humanbeatboksera. Artyści tworzą muzykę wyłącznie za pomocą swoich głosów i robią to, w sposób wyjątkowy. Początkowo zespół odtwarzał głosami brzmienie klasycznego jazzowego combo, z czasem jednak muzycy rozwinęli działania o harmonizery – to dzięki nim, podczas koncertu, można usłyszeć chór, mimo że na scenie są tylko dwie osoby. Artyści sięgają do różnych gatunków muzycznych i nie dopuszczają stylistycznych ograniczeń, łączy ich wspólne marzenie: chcą muzyki śpiewanej, pełnej wolności, radości, harmonii, odwagi i ekspresji. Koncert Me Myself and I odbędzie się w sobotę podczas Manufaktura Fashion Week, a ich muzyka będzie też towarzyszyć pokazom mody.

Kasia Kassija Tercz jest artystką, której nie da się opisać jednym słowem: pieśniarka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, performerka, autorka muzyki do spektakli teatralnych, propagatorka rozwoju poprzez taniec, śpiew i mistyczne dźwięki. Jej transcendentna muzyka przepełniona jest nieodgadnionymi brzmieniami, śpiewem pozaziemskich chórów, wkomponowanym w dźwięki instrumentów etnicznych. Każdy jej koncert to tyleż zdarzenie artystyczne, co przeżycie metafizyczne. Podczas Manufaktura Fashion Week Muzyka Katarzyny Tercz będzie towarzyszyła pokazowi bielizny teatralnej Katarzyny Dacyszyn. To połączenie sił gwarantuje wielkie artystyczne emocje.

Rafał Brzozowski – finalista programu „The Voice of Poland”, muzyk, wokalista i ulubieniec publiczności, wystąpi podczas Manufaktura Fashion Week w dwóch rolach. Rafał zasiądzie w jury podczas pokazów mody dziecięcej i wybory Króla i Królowej Wybiegu oraz Kids Talent Show, w którym będzie oceniał zdolności małych artystów. W finale konkursu wokalista zaśpiewa również mini koncert. Brzozowski jest uznawany za jednego z najzdolniejszych muzyków swojego pokolenia, swoimi piosenkami potrafi porwać tłumy. Jego przeboje „Tak blisko” czy „Nie mam nic” śpiewa cała Polska. Czy usłyszymy je w Manufakturze? Będzie się można o tym przekonać w niedzielę (7.10), podczas finału Kids Talent Show.

Sto lat mody w jednym miejscu

Czy moda ciągle się zmienia? A może wciąż czerpie z tych samych, klasycznych wzorów? Czy obecne trendy na pewno są nowe? Może wszystko już było, a różne jest tylko spojrzenie kreatora? Co właściwie jest modne? Czy możliwe, że wszystko? Przewodnim motywem tegorocznej edycji Manufaktura Fashion Week jest historyczne ujęcie mody.

„Sto lat mody” to przekrój ukazujący nie tylko zmieniające się w ostatnim stuleciu style, ale także bardzo wyraźne nawiązanie do klasycznych projektów, które można zaobserwować w aktualnych kolekcjach. Manufaktura Fashion Week od trzynastu lat wyznacza trendy i inspiruje fanów mody. W tym roku spogląda też w przeszłość.

Dom Mody Telimena przez dziesięciolecia inspirował Polki i wyznaczał modowe trendy. Wspomnienia o tej niezwykłej łódzkiej marce nie mogło więc zabraknąć podczas tegorocznej edycji Manufaktura Fashion Week. To jeden z pierwszych domów mody w Polsce, którego pierwszy salon otwarto w 1958 roku na Piotrkowskiej. Na początku swojej działalności firma zajmowała się projektowaniem i szyciem sukien balowych i koktajlowych. Co było modne? O jakich kreacjach przez dziesięciolecia marzyły Polki? Będzie się można przekonać podczas wystawy specjalnej w holu głównym podczas Manufaktura Fashion Week. Wystawa powstała przy współpracy z Ewą Kozieradzką, wieloletnią, główną projektantką Telimeny. Będzie można zobaczyć zarówno oryginalne stroje, jak również fotografie i filmy przypominające historię tego wyjątkowego domu mody. Eksponaty pochodzą od prywatnych właścicieli, projektantów i osób przez lata związanych z Telimeną, będzie więc na co popatrzeć. Będzie też czego posłuchać, zaplanowano dwie prelekcje przybliżające historię domu mody – opowiadać będą: Ewa Kozieradzka, główna projektantka Telimeny i Hanna Gajos, dziennikarka.

Prawdziwą historię mody będzie można prześledzić podczas Pokazów Historycznych. Łódzkie Centrum Filmowe, specjalnie na Manufaktura Fashion Week udostępniło kostiumy, w oparciu o które, powstały oryginalne pokazy. Stylistki zadbały o to, by można było przenieść się w czasie i obejrzeć pokazy z kolekcjami z lat 20., 70. czy 80.

Retrospekcje – to projekt Studenckiego Koła Naukowego Designer działającego przy Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Studenci z pasją podeszli do zadania i stworzyli kolekcje inspirowane modą lat 70., 80., 90. i Millenium. Ich prace będzie można zobaczyć po raz pierwszy poza Politechniką Łódzką właśnie podczas sobotnich (6.10) pokazów na wybiegu w Manufaktura Fashion Week.

Wystawy Towarzyszące podczas Manufaktura Fashion Week również czerpią z historii mody. – Chcemy pokazać, że moda nie przemija, trendy wracają, kreatorzy czerpią inspiracje z tego, co było kiedyś i to wszystko właśnie składa się na współczesną modę – mówi Marta Pokorska, manager Freetime Events. Specjalnie na tę okazję stylistki Katarzyna Lipińska i Katarzyna Tercz przygotowały niepowtarzalne stylizacje pokazujące kreacje sprzed lat, ale stworzone z ubrań dostępnych dziś w salonach Manufaktury.

Wystawa Tkanin – studenci z Koła Naukowego Designer Politechniki Łódzkiej przygotowali wystawę tkanin projektowanych z myślą o konkretnych historycznych epokach modowych. Tkaniny udekorują galerię handlową Manufaktury na czas Fashion Week.

Harmonogram Manufaktura Fashion Week

Sobota – 6.10
POP-UP STORE: Natalia Jaroszewska, Katrzyna Dacyszyn

12:00 – 24:00 – Loteria – 600 nagród do wygrania, w tym 200 niepowtarzalnych, toreb banerowych z limitowanej edycji.
13:00 – 20: 00
• Pokazy marek najemców – Prêt-à-porter, Premium
• Pokazy historyczne – lata 20., 60., 80.
• Pokazy – make-up, stylizacje, prelekcje
• Taneczny Show Egurrole Dance Studio

21:00 – 24:00 – Nocne Zakupy
• Natalia Kukulska – Recital modowy
• Natalia Jaroszewska – polska premiera najnowszej kolekcji jesiennej
• Retrospekcje – pokaz SKN inspirowany historią
• Me Myself and I – koncert
• Katarzyna Dacyszyn – pokaz bielizny teatralnej
• Nocny Pokaz Bielizny – kolekcje najemców

Niedziela – 7.10
12:00 – 13:00 – Pokaz Mody Dziecięcej – wybór króla i królowej
14:00 – 17:00 – Kids Talent Show
13:00 – 17:00
• Pokazy marek Manufaktury – casual, sport
• Pokazy taneczne – Egurrola Dance Studio
• Konkurs z nagrodami

Sobota/Niedziela 12:00 – 19:00
Warsztaty rękodzieła, biżuteria, ozdabianie toreb
WYSTAWY: 100 lat przez modę
• Dom Mody Telimena
• Historyczne inspiracje w aktualnych trendach
• Retrospekcje – Politechnika Łódzka

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_4099
Re-Act Fashion Show 2012 – Znamy Zwycięzców! (foto)
glowne_slava
Slava Zaitsev na otwarciu Fashion Week Poland! (foto)
DSC_2815
Co nowego na Łodź Design Festival 2010? (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*