Poddana, podporządkowana, nadużywana – jakie relacje łączą człowieka z Ziemią? Dokąd zmierzamy w podporządkowywaniu sobie przyrody? Czy możemy ją bez umiaru eksploatować? Nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pt. „Ziemia (P)oddana”, którą można oglądać od 17 października, skłania do filozoficznej refleksji nad kondycją naszej planety i związkiem człowieka z naturą.

Wystawa stanowi podsumowanie niemal rocznego procesu, dla którego punktem wyjścia był projekt „Punkty Widzenia. Młodzi o Triennale” angażujący młodych (od 8 do 14 lat) ludzi i ich świeże spojrzenie na dzieła prezentowane na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny. Podczas cyklu warsztatów młodzi adepci sztuki poznawali tajniki pracy kuratora, fotografa, grafika i wydawcy. Następnie samodzielnie przygotowali katalogi w oparciu o prace, które poruszają tematy według nich najistotniejsze – dotyczące związku człowieka z naturą.

Tak zrodził się pomysł na wystawę „Ziemia (P)oddana”, w której tkanina artystyczna stała się medium przekazującym głos młodego pokolenia – mieszkańców Ziemi zatroskanych o losy naszej planety. Dzieła sztuki przedstawiane na wcześniejszych edycjach Międzynarodowego Triennale Tkaniny, nabierają tu szczególnego wyrazu. Zestawione z obiektami i komentarzami stworzonymi przez uczestników projektu, stają się ważnym głosem w dyskusji o wpływie człowieka na środowisko.

Idea wystawy zogniskowania jest wokół ośmiu tematów: ziemi, wody, powietrza, człowieka, fauny, flory, miasta/przemysłu i filozofii, które rozpoczynają szerszą dyskusję – czy jako ludzie możemy uzurpować sobie pełnię praw do zarządzania zasobami Ziemi i jakie tego konsekwencje będą musiały ponieść przyszłe pokolenia? 

Jest coś niezwykle przejmującego w przekazie, jaki kierują do odbiorców uczestnicy projektu: Lidia, Nadia, Hania, Apolonia, Franek, Michalina i Adam. Po kilku miesiącach wspólnej pracy powstała szczera i odważna wypowiedź dzieci pozostawiająca nam, dorosłym pole do głębszych przemyśleń – mówi Magdalena Gonera, pomysłodawczyni i koordynatorka wystawy.

Tworzyliśmy tę wystawę w czasach pandemii i izolacji, pracując w zupełnie innych, nieznanych nam dotąd warunkach. Jednocześnie ta nowa sytuacja mocno koresponduje z tematyką ekspozycji. Sama idea wystawy powstawała na początku 2020 roku, gdy o pandemii mówiło się jak o strasznym, lecz jednak odległym od naszej rzeczywistości zagrożeniu. Dziś wiele osób myśli tak o skutkach zmian klimatycznych – dodaje opiekunka projektu.

Zgodnie z duchem wystawy organizatorzy świadomie zdecydowali, że materiały do budowania przestrzeni i obiektów pochodzić będą w dużej mierze z odzysku bądź z darów (materiały budowlane po minionych ekspozycjach, śmieci, meble). Drukowane materiały promocyjne zostały zastąpione własnoręcznie wykonanymi plakatami wykorzystującymi niezadrukowane strony plakatów z poprzednich wystaw, a tradycyjne zaproszenia zamieniono na ręcznie stemplowane ulotki wykonane z papieru samorosnącego, który można potem zasadzić w ziemi.

Otwarcie wystawy zaplanowane jest na 17 października.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu „Edukacja kulturalna 2019” z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Łodzi. Sponsorami projektu jest firma Monnari, a jego partnerami Epufloor i Leroy Merlin.

Patronat medialny nad wystawą objęli: Magazyn Szum, TVP Kultura, portal Czas Dzieci i portal Miasto Dzieci.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Cezary_Bodzianowski_Step_by_Step_Lodz_2010_performanceC_
Nagroda Kobro dla Bodzianowskiego
aaaaa
Amulet dla Łodzi – projekt artystyczny
n498710565157_6870
Kaniewski Design w Łodzi!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*