12042013_247Legenda polskiego performance, Zbigniew Warpechowski, pojawił się w piątek, 12 kwietnia w Galerii Manhattan. W trakcie wydarzenia artysta poinformował o tym, że kończy z praktykami, którymi zajmował się od lat i przechodzi na performerską emeryturę.

– Performance to sztuka ludzi młodych – mówił. Przy okazji krytycznie wypowiedział się na temat innych, starszych już artystach, którzy jako on już powinni “zejść ze sceny” – ze względu na ograniczenia fizyczne i psychiczne związane z wiekiem.

Zanim w piątek rozpoczęły się Poematki, które Warpechowski organizuje od kilku lat, przeczytał kilkustronicowy manifest, a także wspomniał o swojej najnowszej książce, która już wkrótce powinna ujrzeć światło dzienne. W trakcie performance Warpechowski darł i rzucał w przybyłą publiczność kawałki papieru mówiąc przy okazji, że poezja ma moc kształtowania człowieka. Na zakończenie poprosił będącą na sali Ewę Bloom-Kwiatkowską, aby stała się jego wierszem.

joomplu:51675

Zbigniew Warpechowski (ur. 1938) – performer, malarz, poeta, autor licznych publikacji z zakresu teorii sztuki współczesnej, zwłaszcza performance’u. Współzałożyciel legendarnej Black Market – międzynarodowej grupy ośmiu performerów, występujących wspólnie dwa razy w roku na różnych kontynentach. Jego wystąpienia można odczytywać jako znak sprzeciwu wobec tego, co się dzieje we współczesnej sztuce: kompromisów, banalności, deficytu wyjątkowości.

Zobacz także:

Dobro i Piękno w Galerii Manhattan (foto)

Eksperyment z zasiewem i głosem w Galerii Manhattan (foto)

Konrad Smoleński – The end of radio (foto)

Między rzeczywistością a nierzeczywistością (foto+wideo)

L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995 (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plakat_x
Huculszczyzna 2016 – wystawa
100 tysięcy dolarów dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa
Adam_Szocik_Poranek_w_porcie_-Zlota_Igla_2014
Złota Igła 2017 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*