photoanalogSerdecznie zapraszamy 24 kwietnia o godz. 14 do Galerii Biblioteki Politechniki Łódzkiej na wystawę Koła Naukowego Analog i studentów FTIMS-u, która zaprezentuje efekty ich fotograficznych działań. Organizatorzy opowiedzą o fotografii otworkowej, solarografii i pokażą jak wyglądają zdjęcia z camery obscury. Wszystko w ramach Światowego Dnia Fotografii Otworkowej.

Pierwowzór aparatu fotograficznego, inaczej nazywana ciemnią optyczną czy aparatem otworkowym. Jej początki sięgają czasów antycznej Hellady za sprawą Arystotelesa i Euklidesa. Po raz pierwszy naukowo opisał ciemnię optyczną arabski matematyk w XI wieku. W rysowaniu perspektywy pomagała Leonardo da Vinciemu, a Goethe ze swych podróży przywoził zdjęcia wykonane tą metodą. Camera obscura to czarne od wewnątrz pudełko lub puszka, której jedna ścianka posiada mały otwór wielkości do 1 mm. Natomiast na ściance naprzeciw otworu, będącego obiektywem, znajduje się papier fotograficzny. Dzięki światłu padającemu przez otwór na papierze tworzy się zdjęcie.

Solarografia polega na naświetlaniu papieru fotograficznego przez wiele miesięcy, tak aby uzyskać widoczną ścieżkę wędrówki Słońca po niebie. Umieszczony w camerze obscurze papier fotograficzny ciemnieje, dając obraz negatywowy. Po wywołaniu i utrwaleniu w odpowiednich chemikaliach negatyw może być odwrócony na pozytyw za pomocą komputerowych programów graficznych.

Światowy Dzień Fotografii Otworkowej jest to międzynarodowa impreza zorganizowana w celu promowania sztuki fotografii otworkowej i solarografii. Co roku organizowany jest w ostatnią niedzielę kwietnia, a łózka wystaw jest jej częścią. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 kwietnia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bigoszewski_Horyzont
Jacka Bigoszewskiego (1945-1997) – Horyzont
12042013_247
Zbigniew Warpechowski w Galerii Manhattan (foto)
lekler
Tymoteusz Lekler w Galerii Re:Medium

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*