mh_logo_ok

Czym żyje polski design? Czy jest dostępny dla wszystkich i co go wyróżnia? Podczas Łódź Design Festival 2018 jak co roku zaprezentowana zostanie wystawa produktów, które zostały wyróżnione w plebiscycie must have.

must have to cykliczny projekt realizowany w ramach Łódź Design Festival, na który składają się plebiscyt oraz wystawa. W ramach plebiscytu Rada Ekspertów spośród nadesłanych przez projektantów i producentów zgłoszeń dokonuje subiektywnego wskazania najciekawszych, najlepiej zaprojektowanych, zgodnych z aktualnymi trendami i przede wszystkim – wdrożonych i dostępnych polskich projektów. Członkowie jury mogą także proponować wskazane przez siebie kandydatury. Co roku spośród zgłoszeń wybieranych jest 60-70 laureatów. Nagrodzone projekty tworzą wystawę, która prezentowana jest podczas Festiwalu. Za każdym razem wystawa staje się próbą opisania najlepszych tendencji w polskim designie i uchwycenia jego charakteru. Aranżacje ekspozycji powstają we współpracy z najlepszymi biurami projektowymi, takimi jak Pracownia Łosiak Siwiak, Oshi czy 2x3Studio.

Plebiscyt must have, nazywany dziś „polskim Red Dotem”, jest jednym z najważniejszych konkursów wzorniczych w kraju. To wyróżnienie potwierdzające estetykę i jakość, a jednocześnie jasny sygnał dla odbiorców dotyczący wartości produktu. Udział w konkursie oraz używanie tytułu jest bezpłatne, a wyróżnione firmy oraz projektanci mogą posługiwać się nim zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

W tym roku must have odbywa się po raz ósmy. Jury oceniło 400 projektów (230 wpłynęło bezpośrednio od projektantów i producentów, 170 zgłosili członkowie Rady Ekspertów). We wszystkich dotychczasowych edycjach wyróżniono łącznie blisko 600 projektów. Wśród tegorocznych zgłoszeń dostrzeżono przedmioty prezentujące wyjątkową wartość współczesnego rzemiosła, z wykorzystaniem szlachetnych materiałów. Są to m.in. ręcznie wykonane komody, stoły, naczynia ceramiczne, kilimy czy biżuteria. Na uwagę zasługują także prace polskich ilustratorów i grafików, prezentujące różne techniki – od kolażu i sitodruku uszlachetnianego ręcznym nakładaniem farb po linoryt. W finale zobaczymy więc plakaty, książki czy artystyczny notes. Swoją reprezentację mają także projekty z wykorzystaniem druku 3D, angażujące odbiorcę w wykonanie finalnego obiektu. Tradycyjnie silną grupę w plebiscycie stanowią meble, szkło i oświetlenie. Jury wyróżniło też kilka ciekawych projektów dla dzieci – książki, klocki, figurki i robota edukacyjnego. Lista finalistów must have 2018.

Do każdej edycji plebiscytu Rada Ekspertów poszukuje na polskim rynku najlepiej zaprojektowanych, najciekawszych projektów wdrożonych do produkcji oraz weryfikuje zgłoszenia nadesłane bezpośrednio przez projektantów i producentów. Przy ocenie projektów jury kieruje się następującymi kryteriami: innowacyjnością, funkcjonalnością, ergonomią, estetyką, wytrzymałością, jakością oraz stosunkiem jakości do ceny. Radę Ekspertów must have 2018 tworzą: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Ewa Mierzejewska, Ewa Solarz, Anna Grużewska, Dominika Olszyna, Michał Mazur oraz Michał Piernikowski. Udział w konkursie oraz używanie znaku jakości must have jest bezpłatne, a wyróżnione firmy oraz projektanci mogą posługiwać się nim zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

– Tegoroczna edycja plebiscytu must have pokazuje zmiany w polskim designie. Po okresie zapotrzebowania na po prostu dobre, funkcjonalne wzornictwo przyszedł czas na bardziej świadome projektowanie. Coraz więcej firm pracuje na stałe z projektantami i chętnie dzieli się tymi doświadczeniami. Wśród projektantów z kolei mocną tendencją jest slow design, któremu towarzyszą powrót do korzeni, celebrowanie rzemiosła oraz tworzenie funkcjonalnych, ale też unikalnych przedmiotów. Odbiorcy z kolei zaczynają rezygnować z dostępnego nadmiaru, a zwracają się ku produktom, za którymi stoi ponadczasowa wartość. Staraliśmy się dać temu wyraz, pokazując najciekawsze projekty dostępne na polskim rynku i przyznając im wyróżnienie must have 2018 – mówi Olga Łosiak, koordynatorka plebiscytu must have, Łódź Design Festival.

Finałem projektu jest uroczysta gala wręczenia nagród. Zwycięzcy otrzymują porcelanowe statuetki zaprojektowane przez Bartka Mejora i wyprodukowane przez Porcelanę Kristoff. Wystawa must have prezentowana w Programie Głównym Łódź Design Festival jest odzwierciedleniem najważniejszych tendencji w polskim designie i rzuca światło na najciekawsze zjawiska. To wyjątkowa okazja, by spotkać się z projektantami i poznać idee stojące za powstaniem prezentowanych obiektów, a także by wziąć udział w otwartym oprowadzaniu kuratorskim z redaktor naczelną magazynu „Czas na Wnętrze”, Anną Grużewską. Architektura wystawy powstaje we współpracy z najlepszymi biurami projektowymi. W tym roku po raz kolejny koncepcję przygotuje Pracownia Łosiak Siwiak. Kilka edycji plebiscytu must have miało swoje wystawy na ważnych zagranicznych wydarzeniach związanych z designem, m.in. w Mediolanie, Berlinie i Hongkongu. Wyróżnione projekty i ich autorzy – projektanci i producenci – towarzyszą Festiwalowi przez cały rok. Są przedstawiane w licznych publikacjach o designie oraz festiwalowych mediach społecznościowych.

Łódź Design Festival powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę i rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Jest miejscem spotkań i poszukiwania inspiracji. Prezentuje innowacje i projekty mające istotny wpływ na nasze otoczenie. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 400 000 osób z całego świata. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz Mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
OFF_Maraton_Malarski_foto1
Łódzki Maraton Malarski
5. Niezależny Salon Łódzkich Twórców
plakat_-_wystawaDory_Hary
Błony – interfejs dla malarstwa i przestrzeni

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*