wspolny_projekt_internetCo to znaczy być artystą we współczesnym świecie i jak w praktyce wygląda proces realizacji artystycznych wizji? Tego dowie się zwycięzca konkursu ogłoszonego przez Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Fundację Sztuki Polskiej ING. Konkurs jest dość nietypowy, bo nie samo ogłoszenie zwycięzcy jest najważniejsze, ale wyjątkowa możliwość, jaką otrzyma laureat: będzie mógł zrealizować swój pomysł w kontekście Łodzi przy pełnym wsparciu ze strony obu organizatorów konkursu.

Konkurs, organizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Fundację Sztuki Polskiej ING pod nazwą „Wspólny projekt” skierowany jest do młodych twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Tematem tegorocznej, pierwszej edycji będą prototypy miejskie, a nagrodą możliwość zrealizowania swojego pomysłu w Łodzi, przy pełnym wsparciu obu instytucji.

Temat konkursu: prototyp miejski, rozumiany jest jako pomysł, projekt czy narzędzie odnoszące się do przestrzeni miejskiej, generujące dla niej nowe rozwiązania. Prototypy powinny więc być propozycjami dotyczącymi nie tyle zagadnień przestrzennych, ale przede wszystkim relacji społecznych, alternatywnymi sposobami na budowanie wspólnot – mówi Katarzyna Słoboda, kuratorka Muzeum Sztuki, która razem z Aleksandrą Jach będzie pracować ze zwycięzcą konkursu. To nie musi być gotowa praca, a raczej przekonujący scenariusz rozpisany na dowolne narzędzia sztuki, który będziemy realizować wspólnie z artystą – dodaje Aleksandra Jach. Prototyp może być zaprojektowany w dowolnej formie z obszaru szeroko pojętej sztuki np.: instalacji, działań performatywnych, badawczych, audialnych czy filmowych. W konkursie mogą brać udział pojedyncze osoby lub grupy osób występujące jako jeden zespół. Zgłoszenia można wysyłać do 18 stycznia 2013 r. na adres wspolny_projekt@msl.org.pl. W tytule maila należy wpisać „Wspólny projekt”. Uczestnikom konkursu zostanie udostępniony adres ftp, za pomocą którego będzie można przesłać zgłoszenie. Ogłoszenie wyników i wyłonienie zwycięzcy konkursu nastąpi 7 lutego 2013 r. Realizacja projektu pomyślana jest jako proces, a jego upublicznienie wstępnie zaplanowane jest na przełom kwietnia i maja przyszłego roku.

Celem konkursu jest wspieranie młodych artystów działających w szeroko pojętym obszarze sztuk wizualnych – stwierdza Maria Rubersz, prezes Zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING. Położymy szczególny nacisk na sam proces realizacji projektu przez artystę w ścisłej współpracy z instytucjami sztuki – dodaje. Laureat będzie miał możliwość rozwijania swojego pomysłu i wspólnego tworzenia projektu przy pełnym wsparciu organizatorów konkursu – Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Fundacji Sztuki Polskiej ING. Będzie przede wszystkim ściśle współpracował z kuratorkami programu „Ekologii miejskich” – Aleksandrą Jach i Katarzyną Słobodą. Młody artysta przekona się, jak wygląda proces realizacji projektu i na czym polega specyfika współpracy z muzeum oraz z fundacją. Dowie się też jak planować budżet. Przejdzie szkołę nowoczesnego tworzenia sztuki, nauczy się negocjować i realizować swój pomysł we współpracy z instytucjami kultury. Dodatkowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.msl.org.pl oraz www.ingart.pl Organizatorzy konkursu planują długotrwałą współpracę i zapowiadają, że kolejna edycja odbędzie się już w przyszłym roku.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Jolanta_Ciesielska_rockrolowa_woda
Ciesielscy w Galerii Willa
isaa
Jan Grzegorz Issaieff – Kim jest człowiek? w Galerii Re:Medium
plakat-gif-540x960
Prime Time 2016 – informacje
1 Komentarz

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*