Od 13 września do 28 października w Galerii Willa będzie można oglądać wystawę prac Wojciecha Jakubowskiego pt. Miedzioryty i rysunki. Jej kuratorem jest Grzegorz Matuszak. Wernisaż – 13 września, godz. 18.

(…) prace Wojciecha Jakubowskiego wyróżniają się nie tylko (…) perfekcją warsztatu, ale i osobistym, emocjonalnym stosunkiem do wybranych motywów swych rysunków i miniatur graficznych. To otaczający artystę świat przyrody inspiruje go do tworzenia poetyckich, nastrojowych prac, którymi zachwycają się nie tylko znawcy i miłośnicy grafiki, ale i wszyscy ci, którzy wrażliwi są na dyskretny urok kameralnej sztuki tego mistrza rylca. W ciągu prawie 65 lat, jakie upłynęły od powstania pierwszych ekslibrisów i miniatur graficznych artysty zmieniały się wykorzystywane przez niego motywy, zwłaszcza w ekslibrisach: fragmenty architektury gotyckiej, portrety znanych twórców nauki i kultury, secesyjne ornamenty, czasami sceny symboliczne i rodzajowe, stare księgi, subtelne akty kobiet, by wymienić tylko niektóre z nich. Jednak przez cały okres swej aktywności twórczej Wojciech Jakubowski pozostał wierny swej fascynacji naturą. Splątanymi formami biologicznymi, często znajdującymi się na pograniczu kompozycji abstrakcyjnych, cieszy oko widza wytworną harmonią kształtów i subtelnym światłocieniem krzyżujących się, rytowanych linii o różnym natężeniu ich gęstości. Przykładem tego rodzaju kompozycji może być choćby miedzioryt „Universitas scientiam integraf” wykonany przez Wojciecha Jakubowskiego na 25-lecie istnienia Uniwersytetu Łódzkiego. Łódzkich akcentów w twórczości W. Jakubowskiego można wymienić więcej: okolicznościowe ryciny na 25-lecie Antykwariatu „Słowo” Henryka Maszewskiego i 50-lecie Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki, ekslibrisy dla Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego, Grzegorza Matuszaka, Włodzimierza i Iwony Rudnickich, Barbary Czajki, Aleksandra Welfego, Jacka Jurczakowskiego, Cecylii i Janusza Duninów, Agnieszki Weinberg, Haliny i Andrzeja Błochów, Marka Edelmana. (…) Łódzka retrospektywna wystawa ekslibrisów, miniatur graficznych oraz rysunków Wojciecha Jakubowskiego w Galerii Willa w 2018 r. jest zwieńczeniem dotychczasowych dobrych związków artysty z Łodzią. Jest także okazją do kontaktu ze sztuką twórcy znanego w całym świecie, sztuką, o której śmiało można powiedzieć, że „małe jest piękne”. Sztuką nawiązującą do wielkiej tradycji europejskiej grafiki i przemawiającą do współczesnego odbiorcy dyskretną nutą poezji oraz znakomitymi walorami warsztatowymi. – Grzegorz Matuszak, fragmenty tekstu „Wojciecha Jakubowskiego zachwyt i hołd dla natury” do katalogu wystawy „Wojciech Jakubowski. Miedzioryty i rysunki”

Wojciech Jakubowski – urodzony w 1929 roku w Starogardzie Gdańskim. W latach 1948-1953 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta grafik. Uprawia głównie miedziorytową miniaturę graficzną, rysunek, wykonuje także artystyczne obiekty ze srebra. Jego dorobek obejmuje ponad 1000 rycin, głównie ekslibrisów, wydanych w 21 tekach bibliofilskich. Jest uważany za niedościgłego Mistrza tego gatunku graficznego. Prace Wojciecha Jakubowskiego prezentowane były podczas kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych oraz w ramach licznych prezentacji zbiorowych. Przedstawiane i omawiane były w znaczących opracowaniach monograficznych, recenzjach i esejach. Grafiki Wojciecha Jakubowskiego trafiły do zbiorów prywatnych i publicznych na całym świecie. Od 1963 roku artysta jest związany z Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Muzeum Zamkowym w Malborku. Był inicjatorem jego powstania i wieloletnim Komisarzem.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Potret Julisza Heinzla na stałe w Urzędzie Miasta Łodzi (foto)
haladaj
Wiesław Haładaj w Galerii Re:Medium
glowne_wspolny_tex
14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny otwarte! (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*