Porady w mediach społecznościowych, e-poradniki i telefoniczne dyżury specjalistów – Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie z powodu pandemii koronawirusa prowadzi wzmożoną działalność zdalną. Do internetu przeniosło też obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera. W poniedziałek, 21 września zaprasza na wirtualny wernisaż i aukcję prac podopiecznych środowiskowego domu samopomocy. W wydarzeniu można uczestniczyć online przez stronę www.alzheimer-lodz.pl.

Wrzesień jest światowym miesiącem choroby Alzheimera, zaś 21 przypada światowy dzień tej choroby. – Ten dzień wiele dla nas znaczy. Zależy nam, by jak najwięcej osób poznało skalę i istotę problemu. Dzięki edukacji chorzy mają szansę na lepszą opiekę, a ich bliscy otrzymują wsparcie, którego tak bardzo potrzebują – wyjaśnia Maja Maciaszczyk z Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. – Nasi podopieczni to osoby starsze, szczególnie narażone na skutki zarażenia, więc zaplanowaną na ten rok wystawę prac naszych podopiecznych przenieśliśmy do sieci – wyjaśnia.

21 września na stronie internetowej Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego będzie można wziąć udział w wirtualnym wernisażu prac podopiecznych środowiskowego domu samopomocy, który na co dzień działa przy ul. Przybyszewskiego. Wystarczy wejść na stronę internetową www.alzheimer-lodz.pl lub facebookowy profil ŁTA. Za organizację wydarzenia odpowiada Wojciech Górski, który w ŁTA zajmuje się arteterapią. Na wystawie zaprezentowanych będzie blisko 40 prac. Mniejsze formy malowane na płótnie to prace indywidualne – portrety i obrazy o tematyce zwierzęcej. Natomiast duże abstrakcje malowane na kartonie to efekt pracy czteroosobowych zespołów. Wernisaż będzie połączony z aukcją, a cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na dalsze funkcjonowanie Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

Powrót do pracy w nowych warunkach i ponowne otwarcie ośrodka nie były łatwe – mówi Maja Maciaszczyk. Pandemia nie zatrzymała rozwoju innych chorób. Potrzeby pacjentów z otępieniem i ich opiekunów rodzinnych się nie zmieniły, a zapotrzebowanie na pomoc nie zmalało. Przez lockdown dom dziennego pobytu dla osób z chorobą otępienną prowadzony przez ŁTA był zamknięty, a pomoc była świadczona jedynie w formie telefonicznych dyżurów pełnionych codziennie przez pracowników ośrodka. – W związku z takimi ograniczeniami uruchomiliśmy facebook’owy cykl Q&A o chorobach otępiennych, który ma na celu pomoc opiekunom osób chorych w rozwiązywaniu codziennych problemów napotykanych w opiece, ale też podniesienie poziomu wiedzy na temat zespołów otępiennych w społeczeństwie – dodaje Maciaszczyk.

To nie wszystko co robi ŁTA. Nowością są badania przesiewowe w kierunku choroby otępiennej. Do tej pory takie testy były przeprowadzane zwykle dwa razy do roku w postaci jednodniowych akcji. – Cieszyły się one tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy zacząć świadczyć taką formę pomocy regularnie – mówi Maciaszczyk. Raz w tygodniu badania będzie wykonywał w ośrodku psycholog. ŁTA zachęca każdego, kto podejrzewa u siebie lub bliskiej osoby zespół otępienny, by zgłosił się do łódzkiego ośrodka.

Skala problemu jest ogromna. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad pół miliona osób z chorobą Alzheimera, a do 2050 roku cierpieć z jej powodu będzie ponad milion Polaków.  Za niemal każdym chorym stoi zwykle przynajmniej jeden jego opiekun, a często i cała rodzina, której funkcjonowanie zostaje zmienione przez otępienie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
FPR_2014_02
Fotograficzną Publikację Roku 2014
Funerał Anny Orłowskiej w Galerii Bałuckiej
IMG_5483
Prime Time 2014 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*