Maja_II_RGBOd 15 stycznia do 13 marca w Galerii Willa będzie można oglądać wystawę Anna Szyłło (1959-2013). Ulotność. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18. Patronem medialnym ekspozycji jest Plaster Łódzki.

Wystawa w Galerii Willa prezentuje grafiki, ilustracje oraz projekty tkanin Anny Szyłło – absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) z 1987 roku, kiedy obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Pracowni Projektowania Typografii prof. Jana Kubasiewicza oraz w Pracowni Technik Metalowych prof. Leszka Rózgi. Autorka należała do Stowarzyszenia Artystów „Młyn”.

W poetycki świat fantazji autorki wprowadzą grafiki, wykonywane od I połowy lat 90. W technice linorytu, suchorytu, akwaforty, wzbogacone niekiedy monotypią, w tym szczególnie istotny dla jej twórczości cykl „Lekcja jedzenia jabłek, czyli niecierpliwe poszukiwanie prawdy” z lat 2001-2003. Baśniowy świat przedstawiają najpełniej ilustracje – rysunki ołówkiem do baśni Hansa Christiana Andersena lub piórkiem do powieści Krzysztofa Rudowskiego „Rękopis zapodziany w Saragossie”. Tkaniny były natomiast tworzone przez Annę Szyłło przede wszystkim jako rysunki nitką lub wykonywane techniką aplikacji.

/fot. mat.pras – Maya II, 2004, aplikacja, 160 x 110 cm, fot. Archiwum Rodziny

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plasterkultury
Plastry Kultury 2016 – wystawa roku
Wirtualna galeria
Mitra_-_fot._Lech_Andrzejewski
Barokowa mitra z pasami biskupimi w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*