glowne_zpap_tex

Tkaniny opanowały Łódź, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Na kolejną wystawę, odbywającą się w ramach 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny, zapraszamy do łódzkiej Galerii ZPAP “Na Piętrze”.

Pisali o Niej najpochlebniej najwięksi talentem, sercem i umysłem w tkaninie polskiej. Jeszcze w 1985 Magdalena Abakanowicz, kilkakrotnie Irena Huml, Halina Jurga, Krystyna Kondariutkowa, Adam Nahlik; ostatnio, obszernie Małgorzata Wróblewska Markiewicz.

Na początku Jej kariery artystycznej, jeszcze w końcu lat 50-tych chętnie podnoszono, że jako pierwsza w Łodzi zaczęła tkać gobeliny (bez względu na to, co pod tym określeniem konkretnie rozumiano). Później Jej zasługa poszła w niepamięć, bo ta umiejętność i w Polsce i w Łodzi bardzo spowszedniała. Z okazji jubileuszu warto jednak, aby o tym przypomnieć rówieśnikom, a młodsi niech o tym po raz pierwszy usłyszą (bo chyba nikt nie czyta starych katalogów).

DSC_0368

Fot. Arkadiusz Fochtman

Jako pierwsza w Polsce odkryła „wartości dziewiarstwa jako techniki pozwalającej na przekaz treści emocjonalnych i budowę kompozycji kolorystycznie i fakturowo złożonych i swobodnych jak gobelin”; Magdalena Abakanowicz dostrzegła to Jej „dziewiarskie nowatorstwo”, ale jakby go nie w pełni doceniając porównywała jeszcze z gobelinem.

***

Kazimiera Frymark – Błaszczyk – tkaczka, projektantka dzianiny, mody, pedagog, ur. w 1931r w Leśnie, w województwie pomorskim, mieszka w Łodzi. Twórczość w zakresie: tkanina (kilim, gobelin, miniatura tkacka), dzianina artystyczna reliefowa, ażurowa (kompozycje unikatowe), ręcznie czerpany papier (instalacje płaskie i przestrzenne), obiekty z różnych materii.

Prace utrzymane w chłodnej kolorystyce i w konwencji abstrakcji zarówno lirycznej jak i geometrycznej inspirowane różnymi stanami przyrody, oddające dynamiczne zjawiska natury, np. burza, wiatr, deszcz, śnieżyca, sztorm, jak też pory dnia, itp., również projektowanie mody i wzorów dla przemysłu dziewiarskiego utrzymane w rygorach technologii. Stosowane surowce: wełna ręcznie przędziona i przemysłowa, len, juta, bawełna, metal jako konstrukcja, włókna i tworzywa poliamidowe oraz surowce ekologiczne: wiklina, słoma, suszone trawy, itp.

(Tekst – Źródło; Fot. Arkadiusz Fochtman)

Więcej o Triennale na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
rowerkiem
Rowerkiem pomiędzy słońcami (foto)
Fotofestiwal 2019 – informacje
kostium_Christian_Dior_lata_50.-60._kapelusz_Lanvin-Castillo_lata_50.___fot._Micha_Radwaski
Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*