Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi we współpracy z międzynarodowymi instytucjami daje początek nowej inicjatywie – Textile Culture Net. To ukierunkowany na poszukiwanie nowych możliwości dla sztuki i kultury tkaniny roczny program realizowany w świecie cyfrowym ponad granicami.

Cztery instytucje związane z medium tkaniny – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, CHAT (Centre for Heritage, Arts and Textile) w Hongkongu, Lottozero w Prato oraz TextielMuseum w Tilburgu – wyruszą w długą, twórczą, opartą na współpracy podróż przez świat tkaniny artystycznej i dizajnu, która rozpocznie się 20 października 2020 roku. Wbrew pandemii COVID-19 i ogólnoświatowym zasadom zachowania dystansu społecznego, instytucje te wspólnie powołały do życia nową inicjatywę pod nazwą Textile Culture Net. To program obejmujący cykl wystaw online oraz międzynarodowe forum wymiany idei, interpretacji i różnorodnego rozumienia i spojrzenia na twórczość związaną z tkaniną.

Historycznie produkcja wyrobów włókienniczych jawi się jako działalność wspólnotowa, w której niezbędne są umiejętności i wiedza pochodzące od rolników, przędzarzy, tkaczy i barwiarzy, poznających nowe techniki i wzory w różnych miejscach. Historia rozwoju włókiennictwa idzie w parze z rozwojem technologii. Wytwórczość ta stanowiła główną siłę napędową rewolucji przemysłowej w rozmaitych ośrodkach, zawsze też z nią wiązało się używanie innowacyjnych metod, by stworzyć nowe materiały do wielorakich zastosowań, na przykład w medycynie, sporcie czy architekturze.

Doceniając złożony charakter tkaniny oparty na współdziałaniu oraz stosowanie w tej wytwórczości nowych technologii, wspomniane cztery instytucje wykorzystają współczesne technologie cyfrowe, aby połączyć swoje unikalne treści, kolekcje, a także wiedzę i zaangażowanie ludzi, którzy je tworzą. Tym samym zapewnią szerszej widowni możliwość czerpania radości ze sztuki i wzornictwa dzięki świeżemu spojrzeniu na tkaninę. Jednocześnie napiszą nowy rozdział w zakresie pracy kuratorskiej i kierunku programowego dla współczesnych instytucji związanych z tym medium.

Współpracę zainauguruje 2 grudnia 2020 pierwsza z czterech wystaw online nawiązująca do ekspozycji „About About A Worker”, która jest kuratorowana przez Lottozero. Wszystkie zaangażowane w ten projekt instytucje przedstawiają własne spojrzenie na problem statusu robotników i ich pracy poprzez obiekty z obszaru mody i wzornictwa. Wystawa online będzie prezentowana na kontach Instagramowych instytucji pod wspólnym hasztagiem #TextileCultureNet.

Programy online będą realizowane przez rok. Tak ukształtowany zostanie nowy rodzaj współpracy instytucjonalnej pomiędzy małymi i średnimi muzeami i centrami sztuki. Celem jest, by stały się one bardziej integracyjne, efektywne i by pomóc im w dynamicznym rozwoju.

Tkanina towarzyszyła ludzkości od zawsze, otulając nasze wrażliwe ciała, sycąc oczy kolorami. Nie bez znaczenia był też jej haptyczny charakter. Przewidując wpływ, jaki sfera cyfrowa wywrze na sztukę, wzornictwo i praktyki muzealne, na pozór stojący w sprzeczności z sensualnym doświadczaniem tekstyliów, Textile Culture Net będzie poszukiwać na płaszczyźnie cyfrowej nowych możliwości dla sztuki i kultury tkaniny.

Szczegółowe informacje na temat Textile Culture Net

Miejsce:

Konta na Instagramie:

Instagram

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

www.instagram.com/centralnemuzeumwlokiennictwa

CHAT

www.instagram.com/mill6chat

Lottozero

www.instagram.com/lottozero

TextielMuseum

www.instagram.com/textielmuseum

#TextileCultureNet na Instagramie

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
007arytmia
Arytmia w Oficynie (foto)
jozwiak
Henryk Jóźwiak – rysunki i gwasze w Galerii Chimera
100lat
Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy w ms2

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*