muzeumsztukiSybilla, nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawana jest co roku najbardziej wartościowym i innowacyjnym rozwiązaniom w muzealnictwie. Muzeum Sztuki w Łodzi zostało nagrodzone za pionierski projekt „Podszepty”. Otrzymało też wyróżnienie za wystawę „Korespondencje Sztuka nowoczesna i uniwersalizm” oraz za renowację Muzeum Pałac Herbsta.

W tym roku projekty muzealne rywalizowały w 11 kategoriach. W związku ze zmianą regulaminu konkursu muzea mogły składać nie trzy jak do tej pory, a cztery wnioski. I tak łódzkie Muzeum zdecydowało, by wystąpić o nagrodę w następujących kategoriach: wystawa sztuk – „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm”, digitalizacja i nowe technologie –-pierwszy taki w Polsce projekt „Podszepty”, inwestycje –  renowacja Pałacu Herbsta i edukacja – „Przewodnik po sztuce” Zbigniewa Libery. Uroczysta gala wręczenia wyróżnienia odbyła się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Sybilla trafiła na ręce wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Małgorzaty Ludwisiak. Statuetka przyznana została za Podszepty – pionierski, system zainstalowany w Muzeum Pałac Herbsta wspierający osoby niewidome. Opiera się na połączeniu audiodeskrypcji z innowacyjnymi elementami technicznymi, rozmieszczonymi w Pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz w ogrodzie. Dzięki nim osoby słabo widzące i niewidome mogą poruszać się w tych miejscach swobodnie, bezpiecznie i bez wsparcia osób trzecich. Muzeum Pałac Herbsta zdobył też wyróżnienie w kategorii inwestycje.

W konkursie doceniona została także wystawa „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm”, czyli spotkanie dwóch kolekcji: Muzeum Sztuki w Łodzi i Kunstmusemum Bern. Był to jeden z największych i najważniejszych w ponad osiemdziesięcioletniej historii Muzeum Sztuki projektów wystawienniczych. Ponad 3 lata przygotowań zaowocowały stworzeniem wielowątkowej panoramy sztuki XX i XXI w. W pejzażu wystawy spotkało się na trzech piętrach ms2 około 400 dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej – m.in. dzieła Pabla Picassa, Meret Oppenheim i Roberta Maciejuka, Billa Violi, Magdaleny Abakanowicz i Mirosława Bałki albo Paula Klee, Katarzyny Kobro, Louise Bourgeois czy Wassiliego Kandyńskiego, Mariny Abramowić, Andyego Warhola czy Georgesa Braque’a, Douglasa Daviesa i Aleksandry Ska. Wystawę obejrzało ponad 41 tys. osób.

W zeszłym roku Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało dwie statuetki: za program edukacyjny Kulturanek realizowany we współpracy z TVP Kultura oraz NInA, a także za wystawę sztuki Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
mhp
Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności
FŁ4K | Olszowy, Shostak, Piskorska, Szumski i wielu innych
Desk_a_prop_from_the_spectacle_The_Dead_Class_1975
Wystawa Tadeusza Kantora w Brazylii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*