Alicia_Martin_installationUNIQA Art Łódź to nowy projekt miejski, który zrealizuje Łódzkie Centrum Wydarzeń. UNIQA podpisała umowę sponsoringową z samorządową instytucją kultury. W jej ramach powstanie sześć prac międzynarodowych artystów w przestrzeni miejskiej.

UNIQA Art Łódź to międzynarodowy projekt artystyczny w przestrzeni publicznej Łodzi. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo wpiszą się w krajobraz miasta. Istotnym założeniem projektu jest odejście od standardowych murali, a tworzenie miejskiej galerii sztuki złożonej z realizacji nie związanych tylko z malarstwem. Do końca 2016 r. powstanie w sumie 6 różnych realizacji artystycznych stworzonych przez artystów m.in. z Polski, Hiszpanii i USA.

– Robimy krok w nowym kierunku. Chcemy pokazać mieszkańcom Łodzi i całemu światu inne formy artystyczne niż tylko obrazy na ścianach, nawet jeśli będą one tymczasowe. W związku z tym powołujemy do życia projekt UNIQA Art Łódź, w ramach którego powstawać będą różnorodne obiekty sztuki – rzeźby, płaskorzeźby, instalacje artystyczne. Cieszę się, że w taki projekt zaangażowała się łódzka firma, czyli UNIQA, która będzie mecenasem tego przedsięwzięcia – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

–  Od ponad 25 lat, najpierw jako Polonia, a następnie UNIQA, obserwujemy jak zmienia się Łódź. Jesteśmy bowiem jedyną firmą ubezpieczeniową, której siedziba mieści się właśnie w tym mieście. W ostatnich latach Łódź nabrała znaczącego kolorytu. Dziesiątki murali, które powstały, są dziś wyraźnym wyznacznikiem miasta i stanowią największą street’artową galerię w Polsce. Z zachwytem śledziliśmy powstawanie kolejnych prac. Tym bardziej cieszy nas, że kolejne projekty w przestrzeni miejskiej powstaną dzięki naszemu wsparciu. Zwłaszcza, że będą to nie tylko kolejne murale, ale również instalacje czy rzeźby – mówi Andrzej Jarczyk, prezes UNIQA w Polsce.

Crystal_Wagner

Do końca roku, w ramach UNIQA Art Łódź powstanie w Łodzi 6 realizacji w różnych punktach miasta. Do projektu zostali zaproszeni m.in.

–    Alicia Martin (Hiszpania) – instalacja z książek
–    Crystal Wagner (USA) – instalacja z różnokolorowych, sztucznych materiałów
–    Grup Etam oraz Robert Proch – mural
–    Daniel Kaliński i Tomasz Górnicki – rzeźba
–   Mona Tusz – mural z wykorzystaniem ceramiki, szkła i elementów lustrzanych

– Dodatkowo planujemy także zupełnie odmienić jeden ze skwerków osiedlowy. Zostanie on wyremontowany, wymienione zostaną elementy infrastruktury, zasadzona nowa zieleń, a alejki wypełni abstrakcyjna praca plastyczna stworzona z żywicy epoksydowej. Znakomity, interdyscyplinarny projekt stworzony przez Krzysztofa Syrucia – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Jedna z prac powstanie na ścianie przy siedzibie UNIQA, przy ulicy Gdańskiej 132. Będzie to praca artystyczna łącząca w sobie różnorodne materiały – farbę, ceramikę, elementy lustrzane i rzeźbiarskie. Autorem pracy będzie artystka ze Śląska – Mona Tusz.

– Rewitalizacją pofabrycznego XIX-wiecznego pofabrycznego budynku przy ul. Gdańskiej 132, w którym od ponad 20 lat mieści się siedziba naszej firmy, nieformalnie wpisaliśmy się w łódzki program „Mia100 kamienic”, którego celem jest odrestaurowanie cennych budynków z XIX i XX w. Obecnie wspieramy łódzką instytucję kultury, która dzięki naszemu wspólnemu projektowi wprowadzi do przestrzeni miejskiej wielkoformatowe obrazy oraz instalacje. Pierwsze efekty będzie można podziwiać już od lipca – dodaje Andrzej Jarczyk.

Koszt całego projektu wyniesie około 260 tysięcy złotych, z czego ponad 50 procent sfinansuje UNIQA.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_8472
Fotofestiwal: Bałuty-Bałuty, Międzyludzkie powiązania
Łódź Design Festival 2020
Do it – instrukcja obsługi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*