Od 29 listopada do 5 stycznia w Galerii Bałuckiej będzie można oglądać wystawę Pauliny Grzelińskiej pt. Pomyśl sobie!. Jej kuratorką jest Adriana Michalska. Wernisaż – 29 listopada o godz. 17.

Pomyśl sobie! to tytuł wystawy zorganizowanej w jednej z przestrzeni Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – usytuowanej w sercu miasta Galerii Bałuckiej. Autorką prac jest Paulina Grzelińska, studentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, artystka wizualna, przedstawicielka fali młodych, ciekawych twórców, którzy tchnęli nową energię w polską sztukę współczesną. Inspiracje do działań artystycznych czerpie z elementów street artu, które łączy z techniką laserunku i z malarstwem fakturowym. Tworzone przez nią prace wykonywane są zazwyczaj za pomocą technik wykorzystanych w sztuce graffiti, czyli spreju i szablonu, gdzie stosuje się matryce wycięte w tekturze lub grubej folii, które przykłada się do malowanej powierzchni, a następnie pokrywa farbą.

Pretekstem dla tego artystycznego wydarzenia stało się przyznanie Pani Paulinie Grzelińskiej nagrody w 35. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne organizowanym przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi postanowiła w tym roku uhonorować tę artystkę wystawą za cykl prac zatytułowanych „Myśl”, które powstały w pracowni profesora Zbigniewa Nowickiego. Większość prezentowanych prac pochodzi z lat 2017-2018.

W obrazach Pauliny Grzelińskiej ważną rolę odgrywa słowo. Nieprzypadkowo jej obrazy porównuje się do notatek. Czasem napisy, którymi pokrywa płótna (wykonywane markerem bądź pisakiem), pozostają nieczytelne, nie do końca oczywiste, mogą też wydawać się zwykłymi „bazgrołami”, zawsze jednak składają się na określone doświadczenie wizualne, ewokujące skojarzenie z burzą mózgów, intensywną pracą, gorączkowym zapisywaniem myśli, które nagle przychodzą komuś do głowy (stąd tytuł wystawy). Artystka maluje swe obrazy pospiesznie, co także może budzić skojarzenie z robieniem notatek, szkiców. Można odczytywać te teksty w różny sposób, na przykład biorąc pod uwagę tylko ich semantykę, wierzchnią warstwę, ale można też postrzegać je przez pryzmat wszechobecnego we współczesnym świecie chaosu informacyjnego wywoływanego przez masmedia.

Obcowanie z pracami Pauliny Grzelińskiej pozwala szybko uchwycić pewien znamienny, świadomie przez nią wybierany system elementów obrazowych i odwołań. Dla jej twórczości charakterystyczne są nietypowe zestawienia słów, rozmaitych znaków, które ujmuje w wielopłaszczyznowe wizje ‒ bardzo kolorowe i energetyczne. Artystka interesuje się tematem kondycji człowieka osadzonego w rzeczywistości miasta i problemem jego dialogu z naturą, z przyrodą, z innym człowiekiem i z samym sobą. Wydaje się, że autorka pragnie zanurzyć w ludzkiej psychice i próbuje przenieść jej wyraz na płótno. Sama siebie określa jako twórczynię poszukującą, stąd „podróże” po różnych stylach, technikach i motywach.

Tytuł wystawy nie jest oczywisty, tak jak nie są jednoznaczne obrazy tworzone przez Paulinę Grzelińską. Dzięki temu, że autorka z dystansem podchodzi do tworzonych przez siebie prac, stają się one bliższe odbiorcy, który może interpretować je tak, jak chce, według własnej logiki, wrażliwości i wyczucia. Autentyczność oraz aktualność tematów przyciąga uwagę widza, a następnie zachęca go do zastanowienia się nad nimi, do ich przemyślenia, do uwolnienia skojarzeń i odniesień, do uświadomienia sobie ich przesłania, tego przesłania, które może nieść wystawa obrazująca sztukę ulicy.

Adriana Michalska / fragmenty tekstu do folderu wystawy

Paulina Grzelińska – Studentka Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką. Inspiruje ją miasto Łódź, gdzie żyje i tworzy. Cykl pt. „Myśl”, który stworzyła pod kierunkiem profesora Zbigniewa Nowickiego, został doceniony m.in. w tegorocznym 35. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
e-zaproszenie-zwiazki-rozwiazki
C.T. Jasper i Joanna Malinowska. Związki rozwiązki w Muzeum Sztuki
209 Aukcja Dzieł Sztuki
Fotofestiwal: nabór na warsztaty dla kuratorów i fotografów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*