Trwają prace remontowe kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Więckowskiego 4. W ramach projektu łódzkich podwórek sztuki realizowanych przez Urząd Miasta Łodzi elewacja budynku zamieni się w niecodzienne dzieło malarskie. Trzy ściany kamienicy ozdobią wielkoformatowe płyty gresowe z reprodukcją obrazu pt. „Narodziny Dnia” autorstwa Wojciecha Siudmaka. Obecnie na fasadzie budynku zawisło już kilka płyt. Docelowo zajmą powierzchnię ok. 400 mkw. Zostały wykonane przez rodzimego producenta – Ceramikę Tubądzin.

Miasto Łódź zaprosiło Wojciecha Siudmaka, światowej sławy artystę malarza i rzeźbiarza, do przygotowania podwórka artystycznego w ramach łódzkich podwórek sztuki, a Ceramika Tubądzin została współwykonawcą tego projektu. Specjalnie dostosowany do planu fasad obraz pt. „Narodziny Dnia” jest przenoszony na wyjątkowo trwałe i odporne na warunki zewnętrzne wielkoformatowe płyty Ceramiki Tubądzin, które następnie są mocowane do elewacji budynku. Cały proces produkcji jest prowadzony w ścisłej współpracy i pod nadzorem autora dzieła.

Jak podkreśla Wojciech Siudmak – Bardzo troszczyłem się o to, aby ta dekoracja była pozytywnym elementem dla mieszkańców. Z tego względu jej kolory są nieagresywne, pastelowe. Ozdoba ma pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale mieć także wymiar duchowy, filozoficzno-bajkowy, dostarczający na co dzień energii. Chciałem by inspirowała do budowania pozytywnego dnia, szczególnie dzieci.

Kamienica ma już swoich pierwszych lokatorów, niedługo zacznie żyć pełnią życia – zarówno mieszkańcami, jak i turystami. Wernisaż podwórka będzie miał miejsce w te wakacje – zapowiedział Krzysztof Piątkowski, Wiceprezydent Miasta Łodzi podczas konferencji prasowej, która odbyła się w podwórku 18 czerwca.

Ceramika Tubądzin jest jedną z kilku firm na świecie dysponującą technologią pozwalającą wytwarzać płyty w rozmiarach sięgających nawet 120 x 240 cm. – Alians sztuki wysokiej z użytkową był możliwy dzięki zaawansowanym urządzeniom zdobniczym i drukowi cyfrowemu, wykorzystywanym w fabryce Ceramiki Tubądzin. Nowoczesne technologie produkcji i zadruku płyt pozwalają precyzyjnie odwzorować obraz – postaci, rośliny i zwierzęta, pełne harmonii i równowagi kolorystycznej – podkreśla Joanna Nowak, projektant wzornictwa Ceramiki Tubądzin.

Obecnie montowana jest północna elewacja kamienicy. Wkrótce ruszy montaż ściany południowej. Jak dodaje Joanna Nowak: – Przygotowanie płyt to praca wręcz koronkowa. Nie tylko należało rozplanować ich rozmiar, by idealnie dopasować je do ścian, uwzględniając przy tym otwory okienne, ale także trzeba było zadbać o odpowiednie rozłożenie grafiki, by łączenia stanowiły spójną całość.
Wojciech Siudmak to jeden z czołowych przedstawicieli realizmu fantastycznego, porównywany z Salvadorem Dali. Tworzy prace niezwykłe, pełne symboliki i bezgranicznej fantazji. Jego dzieła są znane na całym świecie. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez jak festiwale filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu.

Ceramika Tubądzin to jeden z liderów na rynku płytek ceramicznych w Polsce z ponad 35-letnią historią. Pod koniec 2016 roku firma uruchomiła w Sieradzu najnowocześniejszą w tej części Europy fabrykę pozwalającą produkować pierwsze polskie gresy wielkoformatowe. Imponujący rozmiar płyt i doskonałe parametry pozwalają na montowanie ich nie tylko wewnątrz budynków, ale również na elewacjach.

 

/tekst i fot – mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dada
DADA Impuls. Kolekcja Egidio Marzony w Muzeum Sztuki
jozwiak
Henryk Jóźwiak – rysunki i gwasze w Galerii Chimera
plakat4
Jakub Marian Balcerski w Galerii Grand Hotelu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*