plasterkultury

#20latfotografiipwsftvit w Ośrodku Propagandy Sztuki, Eugeniusz Haneman w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym, 14. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Pałac Herbsta w nowej odsłonie oraz Themersonowie i awangarda w ms2 to nasze propozycje do wystawy roku.

#20latfotografiipwsftvit w Ośrodku Propagandy Sztuki

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.26

Od 11 października do 24 listopada 2013 roku w Ośrodku Propagandy Sztuki można było oglądać monumentalną ekspozycję pod nazwą #20latfotografiipwsftvit. Kuratorką ekspozycji była Aleksandra Hirszfeld, współkuratorkami: Anna Kazimierczak, Anna M. Zarychta. Koncepcja architektoniczna: Małgorzata Kuciewicz CENTRALA.

Projekt zrealizowano okazji dwudziestolecia Katedry Fotografii PWSFTviT. W przestrzeni Ośrodka Propagandy Sztuki zaprezentowano prace ponad 250 absolwentów i studentów PWSFTviT podzielone na konkretne, czasem przewrotne, tematy typu zdjęcia z twarzą i zdjęcia bez twarzy, fotografie wykonane na nietypowych nośnikach czy też propozycje dla dorosłych.

Wystawa dość przewrotnie próbuje zmierzyć się z wyzwaniem zobrazowania dwóch dekad fotografii w Szkole Filmowej. Fotografii, która gdzieś w tle dominującego w Szkole obrazu filmowego, wypracowała swoje strategie i przestrzenie istnienia, raz sięgając np. po historyczny kolodion, innym razem pytając o granice medium korzystając z technik wideo, a w przysłowiowej przestrzeni „pomiędzy” odnajdziemy m.in. szeroko rozumianą i płynnie przenikającą się fotografię konceptualną, dokument, reportaż, a także prace umiejętnie balansujące między sztuką a reklamą. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Eugeniusz Haneman w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.27

12 kwietnia 2013 roku odbyła się uroczystość nadania Galerii ŁTF imienia Eugeniusza Hanemana. Z tej okazji zaprezntowano również niezwykłą, przekrojową ekspozycję prezentująca dorobek tego wybitnego fotografa – zarówno zdjęcia z okresu II Wojny Światowej, jak i z lat późniejszych. To przykład kunsztownych, czarno-białych fotografii (portretów, pejzaży) zrealizowanych w czasach, w których nie było programów do obróbki cyfrowej. 

Eugeniusz Haneman urodził się w 14 kwietnia 1917 r. w Warszawie. W latach 1953–2005 wykładał fotografię w łódzkiej Szkole Filmowej, a równolegle pracował jako operator Polskiej Kroniki Filmowej w Krakowie. To uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w latach 1934–2013. Laureat licznych nagród i odznaczeń. Zmarł w styczniu br. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

14. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.28

Już po raz 14 Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gościło uczestników Międzynarodowego Triennale Tkaniny, wystawy o charakterze konkursu, prezentującej osiągnięcia artystów sztuki włókna z całego świata. W zeszłorocznejj edycji udział wzieło 132 artystów z 50 krajów. Na wystawie prezentowane by.ły prace różnorodne, od klasycznych przyściennych po formy przestrzenne czy wręcz instalacje; od ciężkich gobelinów po lekkie ażury; od form figuralnych, przedstawiających – po różnego typu abstrakcje.

Łódzkie triennale jest najstarszą, największą i najbardziej prestiżową na świecie wystawą promującą współczesną tkaninę, po wycofaniu się na początku lat 90. organizatorów podobnych wystaw w Lozannie i Kyoto. W dotychczasowych 13 edycjach, od 1972 r. swoje dzieła miało okazję zaprezentować już ponad 1000 artystów z 68 krajów. Polska sztuka włókna cieszy się w pełni zasłużonym uznaniem i zainteresowaniem na całym świecie. Znaczący udział w tej wysokiej ocenie mają łódzcy artyści – absolwenci Akademii Sztuk Pięknych. Wystawie głównej towarzyszą rozmaite imprezy krajowe i zagraniczne. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Pałac Herbsta w nowej odsłonie

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.29

Odrestaurowane wnętrza, nowoczesna kawiarnia, pokoje hotelowe oraz znakomicie urządzony, zrewitalizowany ogród to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na łodzian w związku z ponownym otwarciem dawnej rezydencji Herbstów dla zwiedzających.

Remont i prace konserwatorskie kosztowały 19,7 mln, z czego prawie 10 mln pokryły fundusze europejskie. Przy udziale pieniędzy uzyskanych od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się także zrealizować pionierski projekt „Podszepty”, dzięki któremu Pałac Herbsta będzie pierwszym w Polsce muzeum umożliwiającym samodzielne zwiedzanie osobom niewidomym.

W ramach odrębnych projektów, odrestaurowane zostały niektóre bardzo zniszczone zabytkowe meble. Gruntownej renowacji poddano cały komplet bogato zdobionych mebli w salonie rodzinnym, odtworzono zdobienia i odwzorowano ich obicia. Teraz, po dwóch latach remontu, Pałac zyskał nowy blask, a jego wnętrza znów przypominają te, w których żyli Herbstowie. W Galerii Sztuki Dawnej na powrót można będzie oglądać wybór dzieł z Kolekcji Sztuki Dawnej zarówno polskiej, jak i europejskiej. Wśród prezentowanych prac znajdą się obrazy uważane za arcydzieła malarstwa polskiego. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Themersonowie i awangarda w ms2

Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.30

Od maja 2013 roku w przestrzeni ms2 można było oglądać monumentalną wystawę Themersonowie i awangarda prezentującą dorobek Franciszki i Stefana Themersonów. Projekt ten zauważyło wiele ogólnopolskich mediów.

On – pisarz, artysta i kompozytor. Ona – malarka, ilustratorka książek, scenografka. Zajęli się wspólnym tworzeniem filmów eksperymentalnych i należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych w polskiej sztuce XX wieku.

Jak mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia zamierzeniem projektu jest przybliżenie współczesnym odbiorcom idei awangardy w rozumieniu Themersonów. Idea ta kojarzyła ich prace z funkcją wypracowywania środków służących osiągnięciu stanu jedności doświadczenia zmysłowego i aktywizacji możliwości intelektualnych odbiorcy. Program ten realizowali w ramach poszukiwań o charakterze intermedialnym, badających korespondencje między przekazami artystycznymi, formułowanymi za pomocą różnego rodzaju mediów: fotogramu, rysunku, obrazu malarskiego, tekstu literackiego. Modelem i stałym punktem odniesienia dla tych praktyk był film, pojmowany przez Themersonow jako medium dopuszczające różnorodność procedur obrazotwórczych oraz wyposażone w funkcję stymulatora procesów wyobraźni. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Sposoby głosowania:

1. Wyślij SMS pod numer 71051 o treści plaster.numeruzgloszenia. Koszt jednego SMS wynosi 1 zł plus vat.

2. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. o temacie “Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na ktorego głosujesz (przy wystawie #20latfotografiipwsftvit również kategorię) oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii.

UWAGA!! Głosować możecie do niedzieli, 9 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 12 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Sztuka DC. Świt superbohaterów w EC-1 (foto)
lodzulike
Łódź U Like – Zobaczyć, dotknąć, doświadczyć, przeżyć, opowiedzieć
winieta_do_lata2013
XIII Konkurs Fotograficzny Lato, lato zostań dłużej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*