plasterkultury

15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016. Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej w Muzeum Miasta Łodzi, Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994 w ms2, Warsztat Formy Filmowej oraz Wobec awangardy XX wieku w Atlasie Sztuki – to kandydaci do wystawy 2016 roku.

Poza poniższymi kandydaturami w trakcie obrad dyskutowaliśmy nad takimi propozycjami, jak: Prime Time 2015, La dechirure w Atlasie Sztuki, Kolekcja Eriki i Rolfa Hoffmannów w Atlasie Sztuki, 3. Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców, I Międzynarodowe Biennale Grafiki Łódź 2016, Zofia Rydet. człowiek w nieskończoności zapisu, LODZER MISZMASZ, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wystawa unikatowych prac Magdaleny Abakanowicz w Teatrze Muzycznym w Łodzi, Utopia – Dystopia – Atopia. 70 lat sztuki w Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz  „Rzeczy” w Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: W 2015 roku nagrodę otrzymał projekt Bałuty XXU, w 2014 roku Getto XXI, a w 2013 roku wystawa zdjęć Eugeniusza Hanemana w ŁTF.

15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

Plaster.21

Na trzech piętrach Centralnego Muzeum Włókiennictwa można było oglądać gigantyczną ekspozycję prezentującą 15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016. Łódzkie triennale jest obecnie najstarszą, największą i najbardziej prestiżową na świecie wystawą promującą współczesną sztukę włókna.

W zeszłorocznej edycji projektu wzięło udział 135 artystów z 46 krajów w tym m.in. z Argentyny, Australii, Bułgarii, Chile,  Izraela, Japonii, Kanady, Norwegii, Polski, Szwecji, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.

15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny było prezentacją najnowszych dokonań w dziedzinie tkaniny artystycznej na świecie. Na wystawie prezentowane są zróżnicowane prace, zaczynając od tradycyjnych gobelinów przyściennych poprzez rzeźbiarskie formy trójwymiarowe, na instalacjach tkackich kończąc. Dominujące w tej edycji są techniki hafciarskie, użyte w różnych odmianach, w tkaninach o różnorodnym formacie, często łączone z innymi technikami tkackimi.

Piętnastej edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny towarzyszyło 98 wydarzeń organizowanych przez cały roku na terenie całej Polski.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj.

Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej w Muzeum Miasta Łodzi

Plaster.22

To pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa prac jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce – malarza Samuela Hirszenberga – oraz jego braci: Leona (również malarza) i Henryka (architekta). Wystawę można oglądać do 5 marca 2017 r. w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15.

Na wystawie zaprezentowano około 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań braci Hirszenbergów, a także ich artystycznego otoczenia, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od osób prywatnych. Niektóre z dzieł, np. sprowadzone specjalnie na tę okazję z Muzeum Historii Judaizmu w Paryżu, zostały udostępnione szerokiej publiczności w Łodzi po raz pierwszy po wojnie. Jest to kolejny milowy krok w odkrywaniu spuścizny artystycznej najwybitniejszych twórców żydowskich polskiego pochodzenia, a tym samym, w podnoszeniu świadomości na temat historii miasta tworzonego przez wielokulturową społeczność.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj.

Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994 w ms2

Plaster.23

Wystawa bada bliskie i często zmienne związki między artystami wizualnymi i muzykami w komunistycznej Europie Wschodniej. W latach 70. sceny całego świata stały się miejscem wyszukanych spektakli świetlnych, niespotykanych rekwizytów i teatralnych kostiumów.

Całe mody opierano na stylu wykonawców. Później, w latach 80., platformą wizualnej ekspresji stały się teledyski muzyczne. We wczesnym okresie zimnej wojny, po odrzuceniu zachodniej pop kultury traktowanej jako propaganda, władze wszystkich krajów Europy Wschodniej inicjowały powstawanie własnych scen jazzowych, popowych i rockowych, które zbudowane były z uległych gwiazd, kontrolowanych klubów i cenzurowanych magazynów muzycznych.

Na wystawie zaprezentowano prace następujących artystów: AG. Geige, Aktual, Autoperforationsartisten, A.E. Bizottság, Andrzej Bieżan, Gábor Bódy, Borghesia, Micha Brendel, Frank Bretschneider, Wojciech Bruszewski, Vladislav Burda, Ladislav Chocholoušek, Siergej Czernow, Robert Conrad, György Galántai, Marina Gržinić i Aina Šmid, Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski, Kilhets, Tamás Király, Leszek Knaflewski, Milan Knížák, Bohdan Kosiński, Marko Kovačič, (E-E) Jewgienij Kozłow, Siergiej Kuriochin, KwieKulik, Katalin Ladik, Helge Leiberg, Juris Lesnik, Via Lewandowsky, Luxus, Władysław Mamyszew-Monroe, Davorin Marc, Andrzej Mitan, Nowi Kompozytorzy, Timur Nowikow, Ornament & Verbrechen, Post Ars, Praffdata, NSRD, OHO, Józef Robakowski, Tohm di Roes, Piotr Rypson, Jan Ságl, Zorka Ságlová, Cornelia Schleime, Siergiej Szołochow, Tomasz Sikorski, Joanna Stingray, Tibor Szemző, Siergiej Sołowjow, Władimir Tarasow, Michał Tarkowski, Totart, András Wahorn, Ramona Welsh, Wspólnota Leeeżeć, Vágtázó Halottkémek, János Xantus, Krzysztof Zarębski, Ziemia Mindel Würm, Zuzu-Vető.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj.

Warsztat Formy Filmowej w Atlasie Sztuki

Plaster.24

Do 19 lutego w Atlasie Sztuki można oglądać wystawę prezentującą twórczość Warsztatu Formy Filmowej – grupy artystycznej powstałej w 1970 roku przy łódzkiej filmówce. To pierwsza w Łodzi tak duża prezentacja twórczości neoawangardowej formacji.

Na ekspozycję składają się zbiory najlepszych dzieł z całej kolekcji WFF. Wśród nich znajdują się, między innymi, prace Andrzeja Barańskiego, Wojciecha Bruszewskiego, Marka Koterskiego, Janusza Połoma, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Różyckiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Ryszarda Waśko, czy Pawła Kwieka. Na wystawie znaleźć można liczne fotografie, eseje czy prace wideo. Dodatkowo zaprezentowano film o Warsztacie Formy Filmowej, którego autorem jest Andrzej Bednarek.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj.

Wobec awangardy XX wieku w Atlasie Sztuki

Plaster.25

W projekcie Wobec awangardy XX wieku Andrzej Paruzel prezentuje dokonania awangardowych artystów, z których niektórzy przez lata działali poza oficjalnym obiegiem sztuki, wielu łączyło własną działalność artystyczną z działaniami na rzecz kształtowania życia artystycznego poprzez organizowanie projektów artystycznych.

Z czternastki artystów, których prace prezentowane są na wystawie trójka to artyści zagraniczni, jest tylko jedna kobieta – Natalia LL, w otoczeniu trzynastu mężczyzn: Oskara Dawickiego, Juliusa Kóllera, Jarosława Kozłowskiego, Jacka Kryszkowskiego, Zbigniewa Libery, Emilio Lopez-Menchero, Andrzeja Partuma, Andrzeja Paruzela, Józefa Robakowskiego, Jerzego Trelińskiego, Ryszarda Waśko, Petera Weibla i Piotra Weycherta.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj.

Sposoby głosowania:

1. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie “Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 21 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 22 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

UWAGA! Nie zauważyliśmy, że premiera Powidoków, to już 2017 r. :), dlatego miejsce zajęła Kamer Akcja


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
cmwl_zlota_igla_10.06
Złota Igła 2017 – informacje
niepotrzebne_-_tomasz_komorowski_20120505_1481505002
Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2014
Supernatural/ Nadprzyrodzone tematem Fotofestiwalu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*