IMG_2958Od 28 sierpnia do 28 września w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać ekspozycję Perły z getta. Twórczość w obliczu tragedii. Towarzyszy ona obchodom 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

Litzmannstadt Getto było utworzoną przez Niemców wydzieloną i zamkniętą dzielnicą żydowską. Formalnie getto istniało od 8 lutego 1940 r. do sierpnia 1944 r., najdłużej spośród wszystkich gett na terenie okupowanej Polski. Było drugim co do wielkości, po warszawskim. Przeszło przez nie ok. 220 tys. ludzi z różnych okupowanych przez Niemców państw. Ogromna większość nie doczekała końca wojny.

Na wystawie zaprezentowano dzieła sztuki, precjoza, fotografie i drobne przedmioty artystyczne powstałe w gettcie: broszki w kształcie kartki żywnościowej i z motywem kładki nad dzisiejszą ulicą Zgierską, sygnet z wygrawerowanym napisem „Litzmannstadt Getto” i inne obiekty. Jak mówią organizatorzy: ważne jest to, że inspiracją ikonograficzną było samo getto, i to zarówno wygląd dzielnicy, jak i warunki życia.

joomplu:77512

Prezentowane obiekty są własnością Archiwum Państwowego w Łodzi, Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Muzeum Miasta Łodzi i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Zobacz także:

Zabrali nas od starca do niemowlęcia (foto)

Litzmannstadt Getto 1940-1944 (foto)

Gaba Kulka w Monopolis (foto)

Getto XXI w Monopolis (foto)

Uratowane od zniszczenia – albumy z łódzkiego getta (foto)

Inauguracja projektu trwałego zaznaczania granic Litzmannstadt Getto (foto)

70. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto – informacje, program

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
finke
Włodzimierz Finke w Galerii Willa
Rozmowa_koloraturowa_Vl_2009_114_x_130_cm_fot._Piotr_Tur
Piotr Turek – Wibracje i rozmowy koloraturowe
nowosielski
Jerzy Nowosielski – malarstwo w Atlasie Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*