02-interlacjeW poniedziałek, 3 sierpnia, zostanie otwarta w Łodzi nowa galeria sztuki. Mieścić się będzie w narożnej kamienicy przy ul. Wschodniej 69, ale wejście będzie od ul. Narutowicza. Galeria nazwana ELart, od nazwy stowarzyszenia, które też tam będzie działać, należy do firmy Rynek Sztuki, która pod tym samym adresem, na pierwszym piętrze, prowadzi handel dziełami sztuki od 1996 roku.

Od roku 2006, tamże odbywają się Aukcje Promocyjne, których celem jest propagowanie twórczości artystów z łódzkiego środowiska, przede wszystkim młodego pokolenia. Ostatnia taka aukcja odbyła się 18 lipca, a łącznie do amatorów sztuki trafiło już ok. 3.000 obrazów, grafik i rzeźb. Obecnie dzieła tej grupy plastyków są prezentowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w ramach „Drugiego Niezależnego  Salonu Łódzkich Młodych Twórców”, który zakończy się 6 września. Nowa galeria będzie poświęcona właśnie tej sztuce. Przez cały rok kolekcjonerzy będą mogli poznawać nowe trendy w łódzkiej sztuce i zaopatrywać się w dzieła absolwentów łódzkiej ASP.

Na otwarcie galerii przygotowano wystawę kompozycji Jolanty Rudzkiej-Habisiak „Stany skupienia energii artystycznej”, prezentującą jej dzieła z lat 80. i 90. wykonane ze skóry i papieru., m.in. obiekty z serii „Cztery stany skupienia” z 1986 r. Wystawa ma charakter symboliczny, gdyż artystka jest nie tylko profesorem i wykładowcą łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, ale także jej rektorem. Za jej kadencji zwrócono uwagę na potrzebę promowania młodych łódzkich artystów, podejmując różnego rodzaju działania, zarówno w ramach uczelni jak i poza nią. Od dwóch lat Aukcje Promocyjne organizowane na Wschodniej objęte są jej patronatem, podobnie jak i Prezydent Hanny Zdanowskiej. Prof. Rudzka-Habisiak współpracuje też ze Stowarzyszeniem ELart będąc jurorem w komisji kwalifikującej dzieła na ww. Salon.

Otwarcie nowej galerii zainaugurowane wernisażem wystawy Jolanty Rudzkie-Habisiak odbędzie się w poniedziałek, 3 sierpnia o godz. 17:00. Wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
P1010064
Dźwięki elektrycznego ciała – finisaż
Zofia_Kulig_fotografia_z_cyklu_Ogrod_1996-2004
Na zachęte do muzeum w ms1
Otwarte Zasoby Muzeum Sztuki w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*